Člověk
facebooktwittertwitter

Nové technologie, inovace pro provoz, údržbu i projektování.
Redakce: Development News, Facility Manager, Sci-line,
Plná online verze, přihlášení ke sledování: zde

R&D News – 1.3. 2023 (8 užitečných odkazů)

Kdy a kam

  1. kongres odborných firem - pořádá ITTEC   -  čt, 2. 3. 2023, Praha
    Komunální technika a stroje na sekání i úklid parků, měst a obcí. Web

Festival architektury 2023, BRNO   -   2.- 4.3. 2023
Čtvrtý ročník nabídne přehlídku technologií budoucnosti stavebnictví. Web

Stavební veletrh Brno      -   2.- 4.3. 2023 
Stavební veletrh Brno prezentuje průřez celým odvětvím stavebnictví. Pokrývá realizace staveb, stavební... Dále: Dřevo a stavby Brno -  DSB, Veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX.
Kalendář BVV

MIPIM – 14.-17. března 2023, CANNES, FRANCE
Better places. Greater impact. Stronger business. In crafting a unique urban festival during 4 days in Cannes, MIPIM influences and accelerates the transformation of the built environment. Web

 

Development News digest

Z aktuálního vydání vybíráme témata:  

  • - Letiště Praha stoupá vzhůru a nabízí zajímavé investiční příležitosti
  • - V okolí pražského letiště v budoucnu vyroste nové „město“
  • - Londýnská letiště a jejich rozvoj
  • - Nová koncepce řešení venkovních prostor Letiště Václava Havla
  • - Urban Air Mobility – doprava budoucnosti                                                     Články (CZ/En)

Šéfredaktor Development News Arnošt Wagner doporučuje:
Hlavním tématem tohoto čísla Development News je současný trend minidomečků neboli tiny houses ať už k rekreaci, nebo alternativnímu bydlení, které lze vzhledem k užitné ploše postavit bez stavebního povolení. Všechny články z vydání. Články zde (CZ/En)

Inovativní systém ekologické ventilace – znáte již z @časopis facility manager. FAIRAIR High Volume - Low Energy (HVLE) free air systems – se specializuje na systémová řešení velkoobjemové nízkonákladové přirozené výměny vzduchu, ochlazování a úpravy kvality vzduchu, modulární vytápění infrazářením, cirkulaci a narušování teplotních vrstev. Web firmy

3D tisk domů v reálu - v Georgetownu v Texasu staví masivní stroje na místě 100 domů pomocí 3D tisku. Video reportáž NBC (En)

Podvodní zahrady – Nemova zahrada je v Itálii. Instalace se skládá z plastových kopulí vybavených hydroponickým zařízením, semeny rostlin a ventilátory pro cirkulaci vzduchu. Každá kopule je jako „miniaturní vesmírná stanice,“ říká vynálezce Sergio Gamberini. Článek (En)

Co nabízí IQRF?  Snadné instalace, rychlé řešení, úspory okamžitě. Existuje praktické a účelné smart řešení, jak šetřit energie. Kdo čekal, až to půjde snadno, má to. Je to tady. Bezdrátová technologie IQRF šetří náklady na kabeláže, kopání šachet a kanálků … atd. Inovace v technologiích jsou rychlejší než inflace, takže kdo může, investuje. Vidíte to ve fotovoltaice, tepelných čerpadlech a může se to rozšířit i do dalších oblastí. Možností, jak ušetřit, je nepřeberně.

Jedna z možností zde.

V dnešní době, kdy ceny energií závratně rostou, je rozumné investovat do úsporného dálkově řiditelného vytápění. Není nutné instalovat drahou a nepraktickou kabeláž, vše lze realizovat na baterie s garancí běhu po více než 5 let bez výměny. V jedné síti tak můžete mít termostatické hlavice
celé budovy, dálkově nastavíte režim vytápění a díky senzorům otevřených oken nebudete vytápět zbytečně místnosti, které to nepotřebují. Navíc díky rozvrhu vytápění budou místnosti včas připraveny na provoz, a to i s přihlédnutím ke stavu vnějšího prostředí.

Kontakt na IQRF Alliance

Nové laserové a ultrazvukové ošetření může pomoci ucpaným cévám - odpařuje arteriální plaky, což znamená významný pokrok v léčbě arteriosklerózy. Metodu popisuje nová studie od výzkumníků vedených Rohitem Singhem a profesorem Xinmai Yangem z University of Kansas.

Včasné odhalení životu nebezpečných plynů bude ještě spolehlivější. Využití pokročilých nanotechnologií totiž umožnilo vývoj složitých hybridních struktur, které jsou použity v nových senzorech pro detekci oxidu uhelnatého, čpavku a plynných uhlovodíků.

Voda je nevýznamnější tekutinou na Zemi a jejímu výzkumu se věnují špičkoví vědci. Jeden z posledních poznatků se týká kvality vody v tzv. zelených budovách, kde se vodou extrémně šetří. Ukázalo se, že to může být nejen užitečné, ale i velmi nebezpečné. Výzkumu se věnoval tým pod vedením environmentálního inženýra Andrew Wheltona a studovali konkrétní zelenou budovu v Indianě. K originálu studie se dostanete zde. 

Pokud voda v budově neproudí, jak tomu bylo třeba v době pandemie COVID-19, vytváří se v potrubí podmínky pro biologický růst různých mikroorganizmů a navíc se ve vodě hromadí kovy jako třeba mě, nebo olovo. Zelené budovy, které šetří vodou, tak vytváří zcela nový druh problému. Voda dlouho stojí v potrubí a mohou se v ní množit i bakterie Legionelly, když vezmeme ten nejhorší scénář. Jednou z možností je i řízené odpouštění vody zajišťované systémy Internetu věcí vyvinuté českou firmou Sanela, která využívá bezdrátovou technologii IQRF. Taky českou.  Díky výzkumu tak vznikla metodika s praktickými doporučeními pro správy budov, aby mohly eliminovat kontaminace vody.  

Záznam z konference 22.2.2022 zde.