facebooktwittertwitter

Situace se vůbec nelepší. Své JÁ za MY neměníme, protože košile bližší kabátu a co my Češi s tím světem neděláme, že? Jenže nové technologie nám samy o sobě nepomohou a reálně hrozí kolaps civilizace. Přitom řešení existuje a souvisí právě s novými technologiemi.

Je skutečně v silách technologií zvrátit vývoj … ? Ano, pokud změníme i své konzumní chování a přetvoříme hodnotové struktury.

Vědecký tým z Massachusetts Institute for Technology (MIT) už v roce 1972 vypracoval studii, která dnešní situaci předpověděla a varovala před dopady. Jedním z hlavních argumentů publikace „The Limits to Growth,“ byla omezená dostupnost přírodních zdrojů v poměru k rostoucím nákladům. Ta, podle názoru vědců, měla citelně poškodit pokračující ekonomický růst přibližně ve druhém desetiletí 21. století. STALO SE naprosto přesně podle předpovědi. Tehdejší publikace byla bestsellerem a obsahovala 11 různých scénářů vývoje, převážně tragických. Kupodivu se za celou dobu nenašel nikdo, kdo by tento předpovězený vývoj konfrontoval s realitou. Za 50 let to nikoho nenapadlo?! Nebo na tom nikomu nezáleželo? Ani vědcům, ani podnikatelům, ani filantropům, ani zeleným, modrým či růžovým ... ? 

Udělala to až Gaya Herrington, Director Advisory, Internal Audit & Entrprse Risk z KPMG. Výsledky byly zveřejněny letos a obsahují 4 scénáře dalšího vývoje:  BAU a BAU 2 – byznys beze změny (business as usualy) – oba znamenají kolaps civilizace, jeden z důvodu vyčerpání zdrojů, druhý z důvodu nadměrných emisí.

Třetí scénář CT – komplexní technoologie (comprehensive  technology) kolaps nepředpokládá a představuje model, kterému se v podstatě postupně přibližujeme.

Ideální by bylo přibližovat se čtvrtému modelu SW – stabilizovaný svět (stabilized world) což se nám ale bohužel nedaří, protože neměníme svůj vztah a hodnotové žebříčky směrem k vyšším prioritám jako je například vzdělání.  „Globální společnost by se neměla spokojit s CT jako s nejlepším scénářem. Ačkoli se SW nepřibližujeme, je pořád ještě šance, že trajektorii vývoje změníme, že se společnost zaměří na jiný cíl, než je ekonomický růst. To okno příležitosti se ale rychle zavírá,“ říká Gaya Herrington.

Studie zde.

A co na to Češi? Několik článků od Leoš Kopecký.

"Pro časopis Technologické agentury ČR jsem septal několik zajímavých textů. Moje články zde, celé číslo TA Di najdete tady." LK

◾ AGRIVOLTAIKA - Solární elektrárny nemusí zabírat zemědělskou půdu
Text vznikl díky Lukas Jurina, který mě k nasměroval a poskytl spoustu informací, moc děkuji.

◾ TŘENÍ ZA TO MŮŽE TAKY - Kdybychom dokázali výrazně snížit tření, planeta by se oteplovala méně
Díky Nanotech-Europe a Milan Štelcl jsem poznal fullerenové nanočástice wolframu, které jsou geniálním objevem z Weizmann Institute of Science – prof. Reshef Tenne v 1992. Už se průmyslově vyrábí v americké Nanotech Industrial Solutions.

◾ Budoucnost jaderné energetiky u nás
Online rozhovor s prof. Zdenek Peroutka mi přinesl vhled do budoucnosti naší energetiky a moc fajn pocit, že máme skvělý výzkum a vývoj i v energetice, což jsem si předtím nemyslel. Omlouvám se tímto ZAT, a.s. i třeba Škoda JS.

◾ CÍLE UDRŽITELNÉHO ROZVOJE - S každým z nás se počítá
…. A to je fakt už na nás.

Pin It