Člověk
facebooktwittertwitter

Je to tady a může za to Čech. Nový elektrolyt je na světě. Další zlepšení možností akumulace energie, v tomhle případě především pro elektromobilitu. Akumulátory budou bezpečnější a levnější.

V krystalografické laboratoři na Univerzitě v Ženevě vyvinuli nový materiál, který může výrazně pomoci vzniku nových baterií – budou bezpečnější a odolnější než současné lithiové. Už dlouho se ví, že nestabilní a poměrně vzácné lithium by bylo možno nahradit sodíkem, ale výzkum narážel na několik bariér, které jak se zdá jsou překonány.

Tisková zpráva zde (En)

Popis obrázku: 

Pevný elektrolyt vyvinutý týmem UNIGE umožňuje iontům účinný pohyb v sodíkových bateriích. (c) Xavier Ravinet / Olivier Gaumer – UNIGE

Už v roce 2017 otec lithiové baterie John B. Goodenoug, který na za ni dostal Nobelovku, publikoval ve svých 94 letech objev sodíkové baterie. Což by bylo skvělé, protože sodíku je na planetě dost a je levnější. Jenže tu byl háček - jeho ionty se v kapalném elektrolytu baterií těžko pohybují, takže ty jsou méně účinné. Řešení tedy spočívalo ve vývoji jiného - pevného elektrolytu. Vědeckému týmu z univerzity v Ženevě se podařilo upravit krystalovou strukturu materiálu z vodíku, uhlíku a boru a vznikla vodivá varianta karbohydridoboritanu sodného, (NaCB11H12) – to je zatím nejlepší pevný elektrolyt pro nové baterie. A navíc: vedoucím výzkumného týmu v Ženevě je Čech, profesor Radovan Černý. Gratulace!

Pin It