Člověk
facebooktwittertwitter

Nové laserové a ultrazvukové ošetření může pomoci ucpaným cévám - odpařuje arteriální plaky, což znamená významný pokrok v léčbě arteriosklerózy. Metodu popisuje nová studie od výzkumníků vedených Rohitem Singhem a profesorem Xinmai Yangem z University of Kansas.

 

Ucpávání cév – arterioskleróza bývá nazývána nemocí 20. století a patří k nejčastějším příčinám úmrtí v rozvinutých zemích a nová metoda by mohla významně pomoci.
Originál článku zde.

Naše cévy ucpává takzvaný arterosklerotický plak. Je to vlastně nahromadění tuku, cholesterolu, vápníku, zbytků mrtvých buněk a dalšího materiálu ve stěně cévy. Kornatění tepen může za určitých okolností způsobit trombózu, infarkt nebo mrtvici, proto je důležitá prevence a zdravý životní styl. Ale když už k ucpávání dojde a nepomohou diety a léky, je nutná chirurgická léčba. Laser už se při ní používal, ale nový systém laseru ve spojení s ultrazvukem je nízkoenergetický a každou nanosekundu vysílá laserové pulsy pro vytváření zacílených mikrobublin v cévě, které naráží do plaku a odstraňují překážky. Ultrazvuk navíc způsobuje, že se mikrobubliny roztahují, srážejí a narušují plak ještě rychleji a účinněji.

Foto: Tkáň poškozená aterosklerózou před a po léčbě novou léčbou, která kombinuje nízkovýkonové laserové pulsy s ultrazvukem. Kredit: Rohit Singh, University of Kansas.

Pin It