Koncept pro coboty (spolupracující roboty) vznikl v roce 1995 jako součást výzkumného projektu řízeného General Motors Foundation.
Cílem bylo vytvořit tak bezpečné roboty, aby mohly doslova ruku v ruce pracovat s lidmi. Nyní, o dvacet let později, coboti nalezli místo v mnoha úrovních výroby a také ve veřejném povědomí. A přesto mnozí nechápou, jak se coboti liší od robotů.
Jedno krásné video od FESTO zde
1. Partnerství v týmech člověk-stroj
Klasické průmyslové roboty provádí svou práci na základě pevného programu, bez ohledu na lidi pracující kolem nich. Nehodám je zabráněno použitím plotů a klecí.
Coboti jsou však speciálně navrženi tak, aby spolupracovali s lidmi. Místo toho, aby byli v kleci, pracují v kooperativním prostředí a pomáhají se složitými úkoly, které nelze plně automatizovat. Například mohou odevzdat komponenty lidským spolupracovníkům, kteří provádějí přesnější úkoly při sestavování nebo řízení kvality.
2. Přebírají rizikové aktivity
Coboti plní úkoly, které by mohly být pro lidi riskantní, jako je například bezpečná doprava ostrých, špičatých nebo horkých obrobků. To má za následek méně nehod či zranění lidí.
3. Inteligentní a bezpečné chování
Coboti jsou navrženi tak, aby dokázali bez problémů spolupracovat se svými lidskými kolegy. Reagují na lidský dotyk díky sofistikovaným senzorům, tím se vyloučí nebezpečí pro blízké osoby. Uzavřené prostory a bezpečnostní oplocení již nejsou potřeba.
4. Flexibilní a učící se
Coboti jsou velmi snadno programovatelní. Na rozdíl od tradičních průmyslových robotů, které vyžadují specializované programovací schopnosti, se některé modely cobotů dokonce učí samostatně. Např. od technika, který provádí pohyb s ramenem robota a který může cobot automaticky kdykoli opakovat. Jiným systémům lze dát pracovní instrukce bez kódování pomocí grafického uživatelského rozhraní, aplikace v tabletu nebo mobilním telefonu. Zaměstnanci tak mohou flexibilně reprogramovat coboty a používat je pro různé úkoly.
5. Použitelné kdekoliv
Nejen, že se coboti snadno přeprogramují, ale také se relativně snadno pohybují a využívají v jiných místech výrobního řetězce. Většina cobotů může být umístěna v jakékoli poloze - horizontální, vertikální, nebo na stropě. A jsou často lehké a unese je jeden člověk.
Článek z Hannover Messe 2017 zde