Technologie
facebooktwittertwitter

Česká firma vrací slovu hologram jeho skutečný rozměr

Text: Sci-line, Foto: IQ Structures

Na světové holografické konferenci v Barceloně mladá česká firma IQ Structures získala čestné uznání v kategorii „Inovace v holografii.“ Tato konference přitahuje pozornost světových odborníků - uživatelů hologramů, výrobců i dodavatelů, včetně státní správy, soukromých firem a výzkumných institucí. Hlavním tématem je využití hologramů v boji proti padělání, v designu obalů, projekci obrazů apod.

Unikátní hologram české firmy ale svým potenciálem výrazně přesahuje rámec, ve kterém byl oceněn.

Jeho význam je mnohem větší a díky objevu této nové technologie se můžeme dočkat výrazných změn třeba v ovládání elektronických zařízení nebo automobilů. Jde o revoluční posun v možnostech zobrazovacích technik, a to až tak daleko, že zobrazené se stává téměř hmatatelným. Vytvořený hologram totiž umožňuje interaktivitu, tedy 3D obraz předmětu je potenciálně schopen reagovat na okolní podněty.   

„To, čemu jsme si zvykli říkat hologramy, jak je známe třeba z bankovek, to je jen vlastně takovým hrubým přiblížením, simulací holografického efektu, vytváří pouze optický dojem prostorového obrazu. Nová technologie je schopna navrhnout a vypočítat plnohodnotný trojrozměrný hologram v kombinaci všech barev, můžete jej pozorovat z různých úhlů, vzdáleností, můžete jeho prostřednictvím i ovládat různá zařízení. Tento syntetický hologram může zobrazovat předměty, organizmy, živé bytosti aj., a to i takové, které v reálu neexistují.

Vytvoříme-li hologram prostorové klávesnice, můžete na ní psát,“ obdobně můžete ovládat různá zařízení, stroje, dopravní prostředky, generovat obraz sejmutý tomografy a podobně, sdělil Tomáš Těthal, ředitel oceněné společnosti.

Celý článek zde

O holografii z pohledu kvantové elaktrodynamiky (QED) zde

Pin It