Energetika a ekologie
facebooktwittertwitter

Trendem čištění oděvů v Evropě je postupný přechod od používání klasických čistírenských strojů na bázi toxického a škodlivého perchlorethylenu k ekologicky čistým a zdraví neškodným technologiím.

Váš elektromobil nabije už brzy v podzemním parkovišti robot. Jen ho mobilem aktivujete a můžete jít klidně nakupovat nebo na obchodní schůzku.

Rolls-Royce Electric v prosinci představil prototyp pravděpodobně nejrychlejšího plně elektrického letadla na světě, se kterým se na konci jara 2020 pokusí překonat rychlostní rekord Siemensu z roku 2017.

V Praze zahajuje činnost konsorcium Energy-X, které má vyvíjet nové způsoby získávání energie a paliv. 

Vědci z pražského ČVUT spolu s prostějovským výrobcem elektroniky Micos a za podpory státních peněz z Technologické agentury ČR vyvinuli novou generaci chytré a levné nabíječky pro elektrické automobily. Její prodejce Voltdrive jich chce dodat na trh každoročně kolem tisícovky, což se údajně podaří už letos.

Nabíječky, jsou jednou z hlavních bariér rozvoje elektromobility. Jak si vlastně stojíme v tomhle souboji nafty a elektřiny? Tak nějak, jako obvykle, konzervativně a opatrně. Máme necelých 2000 aut na alternativní pohon a něco přes šest stovek nabíjecích stanic, takže na každou připadnou asi 3 auta. To je tak nějak podobné, jako třeba v Holandsku, kde ale elektromobilita skutečně jede, protože tam mají asi 130 000 elektroaut a plánují desítky tisíc nových nabíjecích stanic. Asi se poučili v Norsku, kde na jednu nabíječku připadá víc než 16 aut, a to už je problém. Nová česká nabíječka je levná a chytrá. Umí komunikovat se sítí i s elektromobilem, je postavena na evropských standardech a obsahuje prvky pro optimalizaci nabíjení a propojení se Smart Gridem. Takže určitě půjde i do světa.

Celý článek zde