Člověk
facebooktwittertwitter

Společnost Olympus představila v červnu 2019 v ČR unikátní spirální enteroskop PowerSpiral pro diagnostiku a terapii v tenkém střevě.

Jde o vůbec první tzv. aktivní enteroskop. Originální technologické řešení zkrátí délku vyšetření a zároveň usnadní terapii u pacientů. V praxi jej využívají už i čeští lékaři.

Vyšetření tenkého střeva, i když se neprovádí tak často jako třeba kolonoskopie, patří mezi procedury, jimž by se většina pacientů nejraději vyhnula. Někdy ale k takovému vyšetření prostě dojít musí. Dosud se k němu používaly především tzv. enteroskopy balonkové – tedy metoda, která je technicky i časově náročnější.

„Technologie spirálního enteroskopu Olympus PowerSpiral, který má v sobě integrovaný motor otáčející spirálou, přináší unikátní inovaci. Umožňuje totiž vyšetření výrazně zkrátit a tenké střevo prohlédnout prakticky v celé jeho délce,“ vysvětluje Michal Přáda, Business Unit Manager G&R Olympus Czech Group.

S využitím inovativního řešení se může lékař „protáhnout“ enteroskopem postupně celým tenkým střevem. Jinak řečeno, na rozdíl od balonkové metody může zařízení „zaparkovat“ na konkrétním místě tenkého střeva a provést stanovené vyšetření.

Olympus PowerSpiral se od obdobných zařízení odlišuje svou délkou. Je podstatně kratší než klasické enteroskopy, které mají okolo dvou metrů. Měří 168 centimetrů, a je tudíž dlouhý asi jako klasický kolonoskop. „Jeho kratší délka však lékaře vůbec nelimituje – s využitím principu spirálového pronikání není totiž nutné, aby byl delší. Navíc disponuje širším pracovním kanálem o průměru 3,2 milimetrů, což umožňuje používat nejrůznější pracovní nástroje,“ doplňuje Michal Přáda.

Pokud je operační pole nečisté, využívá Olympus PowerSpiral pokročilou funkci proplachu. Přítomnost vody umožňuje také šetrnější zasouvání nástrojů. Zařízení je pochopitelně vybavené bezpečnostními prvky, které PowerSpiral v případě nutnosti ihned deaktivuji – třeba v situaci, pokud by tenké střevo kladlo při navíjení na spirálu odpor.

Enteroskop Olympus PowerSpiral rozhodně není hudbou budoucnosti. V testovacím režimu se představil už v roce 2015 na klinice v německém Düsseldorfu. Tamní lékaři jeho inovativní technologické řešení velmi oceňují. „PowerSpiral je první aktivní enteroskop, který se dostane do tenkého střeva v relativně krátkém čase. Z mého pohledu jde o přelomovou zobrazovací technologii, která výrazně zefektivní léčbu,“ popisuje svou zkušenost německý gastroenterolog prof. Horst Neuhaus.

V českém prostředí se PowerSpiral představil letos v červnu ve Fakultní nemocnici Olomouc. Druhým referenčním zařízením pro jeho testování bude v nejbližší době renomovaný Institut experimentální a klinické medicíny (IKEM). Obě pracoviště si použití PowerSpiral velmi pochvalují a v praxi tímto inovativním enteroskopem společnosti Olympus postupně nahrazují klasické enteroskopy balonkové.

PDF – PowerSpiral (En)

První klinické užití - video zde

Video Olympus PowerSpiral

Pin It