Technologie
facebooktwittertwitter

Projektantům a jejich stavbám přináší úspory energií, peněz i času unikátní švédský software pro 3D simulace COMSOL Multiphysics®. Příklad pasivního chlazení domu ukazuje nové možnosti projektování. Teplo, ztráty energie, přehřívání, nekomfortní prostředí i ekonomika staveb – to jsou problémy, které trápí architekty a projektanty všech generací i zaměření.

 

Celá tisková zpráva zde. 

Švédský počítačový program COMSOL poskytuje v simulacích přestupu tepla možnosti dříve jen velmi obtížně dostupné, a to hned z několika důvodů. Mimo jiné … „obsahuje databáze časových meteorologických dat z celého světa. Stačí zadat čas a polohu a vaše simulace může používat reálné okrajové podmínky včetně trasování slunečných paprsků,“ říká o jedné z výhod Ing. Hana Charvátová, Ph.D. z Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Dr. Charvátová nedávno prezentovala příklad modelování pasivního chlazení dřevostavby, která využívá k úschově energie skupenské teplo tenké stropní vrstvy PCM materiálů (Phase Change Materials). 

Z energetického pohledu pro zajištění teplotního komfortu pro obyvatele je obvykle efektivnější budovu vytápět než ji chladit, což ale neplatí pro pasivní chlazení, a proto je tento konkrétní případ velmi zajímavý a inspirativní. Veškeré informace najdete ve studii. Ke stažení zde.

 

Pin It