Technologie
facebooktwittertwitter

Středočeské Alteko využívá pokročilé počítačové simulace pro výrobu klimatizací - ty pak šetří energii, jsou výkonnější a tišší.

Výsledkem výzkumu realizovaného na ČVUT je počítačová simulace, kterou lze využít pro konstrukci efektivnějších klimatizačních jednotek nové generace. Projekt, který získal podporu Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v celkové výši 5,5 mil Kč, je skvělým příkladem propojení akademické a průmyslové sféry v praxi.

Specialisté Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze a vývojáři firmy Alteko z Hostomic u Dobříše použili software pro simulace proudění vzduchu v kritických částech klimatizační jednotky, který zrychluje navržení či úpravy konstrukce dle potřeb, ať už z hlediska rychlostí či tlaku proudícího vzduchu, nebo pro splnění často náročných požadavků na omezení hlučnosti zařízení. Prototyp nové vzduchotechnické jednotky bude veřejnosti představen na MSV 2019 v Brně.

„Analýza i následná optimalizace konstrukčních návrhů klimatizací je složitá problematika. Bez numerického modelování ji prakticky nelze dobře řešit. Na našem projektu proto spolupracujeme s experty z Univerzitního centra energeticky efektivních budov, které se zaměřuje na výzkum, u něhož lze předpokládat aplikační potenciál. S využitím jejich simulací jsme tak získali velmi důležité údaje a data. Využijeme je pro další vývoj nové generace klimatizačních jednotek,“ oceňuje spolupráci a akademiky ředitel společnost Alteko Radislav Krupa.

Hlavním záměrem projektu bylo vyvinout novou produktovou řadu klimatizačních jednotek, které budou při průměrné roční spotřebě energií splňovat limity Evropské unie z roku 2018. „Chceme navrhovat a vyrábět typy s optimálním prouděním, aby nedocházelo k zbytečným ztrátám tlaku. Je důležitá i inovace povrchové úpravy, která přispěje k delší životnosti a zároveň k lepší těsnosti v nejrůznějších typech vnějších prostředí,“ přibližuje Radislav Krupa.

Vedle prototypů klimatizačních jednotek nové generace chce Alteko přihlásit k ochraně alespoň jeden další průmyslový vzor na konstrukční řešení odnímatelných prvků, nebo na konstrukci ventilátoru s integrovanou těsnou uzavírací klapkou.

O společnosti 
ALTEKO, spol. s. r. o., působí na trhu od roku 1991. Specializuje se na výrobu klimatizačních jednotek a radiálních ventilátorů. Kvalitou svých výrobků a péčí o zákazníky si během téměř tří dekád vybudovala vynikající renomé – a to nejen na domácím trhu, ale i v zahraničí, kam své zboží exportuje.

Kontakt pro média:

Ing. Michal Vosáhlo - technický ředitel

tel: +420 311 584 510, mobil: +420 774 624 605

e-mail: konstrukce@alteko.cz

http://www.alteko.cz/

Pin It