Technologie
facebooktwittertwitter

V půlce června Olympus představil zařízení ORBEYE, které změní práci chirurgů a usnadní operativní zákroky od ortopedie až po mikrochirurgii.

Jde o malou chytrou kameru, která zajistí zobrazení místa a průběhu operace na vnější obrazovky ve vysoké kvalitě, v potřebném zvětšení a okamžitě.  

Více zde  

Orbitální kamera ORBEYE umožňuje zobrazení v kvalitě 4K a 3D a umožňuje až 26 násobné zvětšení. V roce  2018 byl výrobek oceněn v New Yorku v kategorii Digitální zobrazení zlatou cenou Edison Award, o které rozhodovalo přes 3000 akademiků a manažerů z celých USA. Nepochybně rozhodli správně.

„Operatér může pracovat vzpřímeně a členové týmu nemusí složitě měnit svou polohu u okulárů mikroskopů. Kromě vysokého rozlišení umožňuje ORBEYE i zobrazení v různých světelných módech pro zobrazení jinak neviditelných struktur pouhým okem, nebo v infračerveném režimu pro sledování kontrastních látek a navíc umožňuje i úzkopásmové zobrazení NBI, což je zcela unikátní, patentované řešení,“ sdělil při demonstraci Jan Drdla, specialista Olympusu.

Pohyblivá kamera může snímat místo zákroku z libovolného úhlu a nijak nebrání v pohybu operatérovi. Všichni členové operačního týmu ví přesně a v reálném čase, co se pod rukama operatéra děje a mohou se tedy připravit na další kroky operace a mohou lépe spolupracovat. Mechanika zařízení umožňuje snadný transport do jiného operačního sálu, jednoduše aplikovatelný sterilní návlek se mění rychle a snadno, během 5 minut po transportu je zařízení připraveno a plně funkční.

Zařízení ORBEYE bylo vyvinuto společností Sony Olympus Medical Solutions Inc, společným podnikem Olympus Corporation a Sony Imaging Products & Solutions Inc. a jeho vývoj trval 5 let. Díky digitálním technologiím může být kamera o 95% menší, než byla u předchozího typu a celková váha klesla na polovinu.

Yoshiyuki Kamata, (Sony), který měl na starosti právě mechanickou část, říká: „… bylo to poprvé, co jsem v projektu zažil tolik rozporů. Nejprve jsem z mechanického hlediska zápasil s hmotností výrobku, protože bylo velmi obtížné vypořádat se s velkou velikostí a přitom zlepšit operabilitu. Z tohoto důvodu jsem potřeboval úplně změnit své myšlení jako strojního konstruktéra. S malými výrobky, s kterými jsem byl zvyklý se zabývat, jsem se nikdy nemusel starat o deformaci kvůli hmotnosti komponent. Také pochopitelně existovaly problémy související s tím, že je to společný podnik. Někdy to byla docela velká výzva, abychom se ujistili, že jsme si správně rozuměli.“

ORBEYE se určitě rychle stane významným a užitečným pomocníkem mnoha chirurgických týmů. Navíc jeho přínos zdaleka nekončí za zdmi operačních sálů, protože možnost záznamu či přenosu obrazu na dálku mu dávají velmi významný studijní a vzdělávací rozměr.

Pin It