Technologie
facebooktwittertwitter

Na oběžné dráze je nový český cubesat Lucky-7

Ruská raketa Sojuz vynesla v pátek 5. července ráno na oběžnou dráhu 33 satelitů. Jedním z nich je i česká družice Lucky-7. Cílem mise je ověřit vliv kosmického prostředí na spolehlivost komerčně dostupné elektroniky, sledovat gama záblesky pomocí speciální senzorů a také sledovat polární záře pomocí barevné kamery.

Reportáž ze startu zde - Dušan Majer a jeho Kosmonautix.

Lucky-7 (naše osmá družice, která měla být sedmá, ale nestihla to), funguje skvěle a už asi 7 hodin po startu se ozvala ze své oběžné dráhy ve výšce 530 km, Zemi oběhne jednou za 95 minut. Je to krychlička o hraně 11 centimetrů, váží asi 1 a půl kila a má dva palubní počítače, zdvojenou komunikační linku, solární panely, gyroskop, experimentální GPS modul, 2 senzory kosmického záření a barevnou kameru. Družici vyrobili na ČVUT a česká společnost SkyFox Labs.

 

Zpráva o našem prvním cubesatu z 2017

Mezi lety 1978 až 1996 vypustili 5 družic MAGION a v roce 2003 družici MIMOSA, satelitem VZLUSAT-1 začíala nová éra českého kosmického výzkumu.

Jde o skutečně významný okamžik naší kosmonautiky. 

VZLUSAT je zástupcem takzvaných cubesatů, což je standardizovaná platforma malých družic, které jsou tvořeny krychlemi o hraně 10 centimetrů a váze do 1,33 kg. Jejich stísněný interiér pak nabízí možnost pro realizaci vědeckých experimentů. Česká družice je 2U cubesat, což znamená, že je tvořena dvěma bloky klasického cubesatu a má tedy rozměry 10x10x20 centimetrů. Družice váží dva kilogramy a do malého prostoru družice se vešlo krom komunikační aparatury, počítače a energetického zázemí ještě pár velmi zajímavých přístrojů.

Kromě vlastních zdrojů spolupracujících partnerů se na financování vývoje a vypuštění družice podílela Technologická agentura České republiky v rámci programu Alfa (projekty TA03011329 a TA04011295), dále pak Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím institucionální podpory VZLÚ. 

Poslední tisková zpráva

Oficiální stránky výzkumáku

Skvělý článek v Kosmonautix

O račím oku v ABC 

Jak vypadají třeba data, která přichází.

 

 

Pin It