Na MSV Brno 2016 byla představena technologie, která umožní výrobu kovových dílů 3D tiskem levněji a lépe.
Nejlevnější technologie ADDITIVE MANUFACTURING pro výrobu dílců z kovu byla vyvinuta v České republice.
Společnost KOVOSVIT MAS, a.s. připravuje na rok 2017 svůj vstup na trh výrobních technologií pro ADDITIVE MANUFACTURING (AM). Představen bude produkční stroj umožňující vytváření kovových dílů a jejich obrábění v jednom pracovním prostoru. Připravovaný stroj bude disponovat 5 řízenými osami pro technologii navařování kovu a také 5 osami pro obrábění vnitřních a vnějších tvarových ploch.
Bude se jednat o stroj z kategorie HYBRID MANUFACTURING (HM) kombinující plnohodnotnou generickou technologii (navařování kovu) a plnohodnotnou subtraktivní technologii pomocí frézování v 5 osách. Základem pro budoucí produkční stroje typu HM je nově vyvinutá unikátní technologie HYBRID MANUFACTURING, která byla vyvíjena a testována na prototypech v letech 2013 až 2016. Technologii společně vlastní a dále rozvíjí společnost KOVOSVIT MAS, a.s. s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT), ČVUT v Praze, Fakulta strojní. Jedná se o jedinou technologii pro vytváření kovových dílců (AM) vyvinutou plně v České republice, v současné době probíhá patentové řízení k její ochraně. Ostatní aktivity v ČR se v oblasti AM z kovů věnují pouze aplikaci výrobních strojů a technologií pro AM importovaných ze zahraničí.
Pozn. Oba subjekty patří k výzkumné a vývojové špičce českého strojírenství, jsou například součástí projektu Centrum kompetence - Strojírenská výrobní technika, což je jeden z největších projektů podpořených TA ČR částkou přes 220 mil. Kč.
Na strojírenském veletrhu MSV Brno 2016 jsou poprvé veřejnosti představeny některé ze zkušebních a testovacích dílců, na kterých byla technologie HYBRID MANUFACTURING testována a laděna. Prezentované zkušební dílce představují dílčí části úloh, které je třeba technologií zvládat při vytváření složitějších strojírenských dílců. Mezi základní technologické prvky patří vytváření skořepin, plných objemů, vnitřních kanálů a dutin, výztužných vnitřních struktur a podpůrných vnějších struktur. Dosud bylo při vývoji a optimalizaci technologie zpracováno více jak 2 tuny různých kovů.
Hlavní výhodou představované technologie je její relativně nízká cena, na dílci vytvořeném touto technologií dosahují náklady 25–30 % ceny nákladů konkurenčních technologií pro AM (3D tiskárny na principu SLS, DMLS a podobné, které spékají kovový prášek po vrstvách pomocí laserového paprsku nebo elektronového svazku) nebo HM (stroje kombinující v jednom pracovním prostoru technologii navařování kovu, zpravidla pomocí techniky Laser Cladding nebo techniky DMLS s obráběním).
Celá tisková zpráva zde.