Evropě chybí děti, porodnost stále klesá, zachrání nás nové technologie?
Realitou je, že významné procento rodičovských párů se vyrovnávalo a bude se muset vyrovnat s neúspěšnými pokusy o těhotenství. Jaká je skutečnost, lze nějak zvrátit tento trend a jak je to s umělým oplodněním u nás? Unikátní rozhovor - Prague Fertility Centre - ve slovenštině zde.
28.12.2018, Leoš Kopecký, Sci-line
Současný stav
Ročně se v ČR narodí cca 100 000 dětí, z toho 7-10% díky asistované reprodukci. Může to být brzy víc, ale také to může být míň. Pokud bude naše společnost moudrá, může se toto procento snížit až k nule. Zatím je ale umělé oplodnění to nejlepší, co máme, pokud se nedaří přirozené. Pražská klinika Prague Fertility Centre, která se věnuje problematice porodnosti - léčby neplodnosti, patří k nejprogresivnějším a nejúspěšnějším v Evropě a využívá řadu inovativních metod a postupů, které buď sama vyvinula, nebo zavedla jako první do praxe.
Role lékaře a jeho přístup
Unikátní je na klinice i vztah k pacientovi. Přístup k léčbě neplodnosti je zde komplexní a zahrnuje jak fyzické faktory, tak také výživové, emocionální či psychologické. Oplodnění a těhotenství je intimní a velmi individuální záležitost každého páru - konkrétní ženy a konkrétního muže a svou roli hraje i jejich životní styl. Důležité také je, aby se pacient osobně cítil dobře, aby zmizely negativní emoce, napětí a stres a aby tak i pozitivní naladění přispělo k úspěšnosti zákroku, pro kterou se tady dělá maximum.
Nové metody v Prague Fertility Centre
Za úspěchy kliniky může, kromě výjimečného přístupu k pacientům, především využívání nových unikátních metod, jejichž autorem je převážně spoluzakladatel kliniky embryolog Daniel Hlinka. Jednou z nich je originální metoda OptimFert, která je založena na monitoringu oocytů, tedy zrajících vajíček v laboratorním prostředí. Jde o neinvazivní metodu využívající polarizační mikroskopii, která může být využita v léčebných cyklech s čerstvými nebo i zmraženými vajíčky a umožňuje zvolit správný okamžik, kdy je vajíčko dostatečně zralé a připravené na oplodnění. To je zcela dominantní faktor ovlivňující kvalitu embrya. Dále pak hraje roli samozřejmě kvalita spermie a kvalita okolního (kultivačního) prostředí. OptimFert je doporučován zejména ženám vyššího věku, nebo ženám s předčasným nástupem menopauzy.
Daniel Hlinka je také autorem CATI (Cognitive Automation of Time-lapse Images), která je prvním automatizovaným systémem na světě pro vyhodnocování a výběr embryí pomocí umělé inteligence. Tato metoda umožňuje sledovat vitalitu a genetickou strukturu embrya a diagnostikovat tak vznik případných poruch v jeho rané fázi vývoje. Díky CATI se na klinice významně zvýšila účinnost metod preimplantační genetické diagnostiky i screeningu. Zároveň se snížilo riziko potratu a riziko porodu nezdravého dítěte.
Pro odborníky z oblasti embryologie z celého světa i pro laiky a pacienty provozuje klinika vzdělávací portál Fertilitypedia, který je interaktivním průvodcem přirozeným i asistovaným početím.
Prague Fertility Centre je špičkou ve svém oboru také díky vlastnímu embryologickému výzkumu a je vyhledávanou klinikou pro pacienty z celého světa.
MVDr. Daniel Hlinka je spoluzakladatel kliniky Prague Fertility Centre a patří k předním světovým embryologům. Je „otcem“ prvního dítěte narozeného pomocí ICSI (přenos jedné spermie do vajíčka pod mikroskopem) v roce 1994, kdy vedl laboratoř IVF Centra asistované reprodukce v Košicích. Potom působil jako embryolog na dvou špičkových klinikách v Brně a v 2003 přesídlil do Prahy a v roce 2009 společně s MUDr. Sonjou Lazarovskou založil Prague Fertility Centre.