Změřit znečištění ovzduší je jedna věc. Druhá věc ale je, umět na to reagovat a ochránit zdraví populace před tím, aby se prachové částice dostaly do těla a způsobily nemoci – od rakoviny až po neplodnost.
Parta sdružená kolem Labka Hackerspace Ostrava díky grantu Nadace Vodafone už rok pracuje na senzorické síti, která pomocí technologie úzkopásmového internetu věcí (z anglického Narrow Band Internet of Things, NB-IoT) bude přesně toto umět.
Malé přenosné senzory budou měřit rozptylové podmínky, data posílat na server, kde z nich algoritmus umělé inteligence vytvoří predikce znečištění. Tato data si pak budou moci brát třeba jednotlivé veřejné budovy či školy a regulovat podle toho vzduchotechniku, aby škodlivé prachové částice zůstávaly venku a nedýchali je lidé v budovách.
Na projektu pracuje asi 10 lidí, každý má na starosti specifickou část.
A na jakém principu bude nová generace měření fungovat?
Do senzoru vybaveného laserovým snímačem propadne prachová částice a tím změní trajektorii laserového paprsku. Tato změna se promění v elektrický signál, který lze digitálně zpracovat. Následně se informace předá digitální sběrnicí mikroprocesoru, který sestaví přenosový řetězec. Ten předá komunikačnímu modulu, který se už spojuje se sítí NB-IoT s požadavkem, že chce konkrétní řetězec znaků doručit na konkrétní IP adresu, kde už je server, který data ukládá a třídí.
„Nadace Vodafone dlouhodobě podporuje projekty, které přispívají ke zkvalitňování života obyvatel. A znečištěné ovzduší se netýká jen Ostravy. Toto technologické řešení budou moci využít i další města. Zájem už projevilo třeba Brno nebo městská část Praha 1. Samotné senzory kvalitu vzduchu nezlepší, lidé díky nim ale budou mít víc informací, podle kterých se budou moci rozhodovat,“ říká Adriana Dergam z Nadace Vodafone.
Pokud vás projekt zajímá, chcete promluvit s jeho autory nebo se víc dozvědět o možnostech NB-IoT, zveme vás na diskuzi v rámci veletrhu VVVI dne 16.5. od 14 hodin Smart technologie vs. smart lidé - 1:0?
Případně vás rádi uvítáme na stánku Nadace Vodafone, kde bude Labka Hackerspace součástí prezentace dalších projektů „Technologie pro společnost“.