V roce 2018 uplyne přesně 70 let od vytvoření prvního hologramu britským vědcem maďarského původu Dennisem Gaborem. Otevřel tak jednu nesmírně krásnou a bohatou kapitolu ve velké knize fyziky. Díky novým možnostem, které přinesl po roce 1960 laser, začala tehdy v Americe hologramová horečka, která v podstatě trvá dodnes.

 

Text: Sci-line, foto: IQ Structures, 20.7.2018   (technologie IQ proID)

Jednou z předních technologicky vyspělých firem vyrábějící skutečně unikátní hologramy je dnes česká společnost IQ Structures, která k 70. narozeninám hologramu vytvořila nádherný, symbolicky velmi příhodný hologram s tváří Luise Armstronga. Ten se dožil, bohužel, právě jen té sedmdesátky, a přesto dokázal nezapomenutelným způsobem obohatit svět a ovlivnit hudební styl celého století. Armstronga znali a milovali všichni, snad kromě několika trumpetistů, jeho konkurentů, kteří se ho snažili na pódiu porazit, jak se tehdy mezi muzikanty říkalo „vytroubit do trenýrek,“ což se jim nikdy nepodařilo.

„Louis se rozhodl, že ho nevyřídí nikdo, a podle všeho se to nikdy nikomu nepovedlo. Vždycky bojoval ze všech sil a nandal to svému protivníkovi tak strašně, že ten se odplížil z pódia a pak i z klubu,“ píše James L. Collier.

A přitom byl vždy pokorný, až nesmělý, pocty přijímal rozpačitě, zůstával skromný. Jeho posláním bylo rozdávat hudbou radost a vlastně celý život dělal něco pro ty druhé. Protože sám neměl jednoduché dětství, vytvořil si až prostou životní filozofii, kterou nikdy neopustil. Říkával: „život je jako trubka, když do ní nefoukneš, nic z ní nevyjde.“

Text jedné sloky Armstrongova hitu What a wonderful world:

The colors of the rainbow so pretty in the sky

Are also on the faces of people going by

I see friends shaking hands saying how do you do

They're really saying I love you

Hologram české firmy IQ Structures ve spojení s technologií IQ proID, která umožňuje vytváření originální grafiky, kombinace transparentních a kovových ochranných prvků a další doposud nerealizovatelná řešení, přináší do boje proti padělání nový styl, stejně jako ho v minulém století přinesl na pódia Luis Armstrong.