VĚTŠINA ELEKTRONOVÝCH MIKROSKOPŮ NA SVĚTĚ NEBO JEJICH DŮLEŽITÉ ČÁSTI POCHÁZÍ Z BRNA
ELEKTRONOVÝ MIKROSKOP ZVĚTŠUJE AŽ MILIONKRÁT
To už skoro stačí. Můžeme vidět bakterie, viry, molekuly, některé jednotlivé atomy a i vazby mezi nimi, které je spojují do molekul. Dokonce můžeme pozorovat prostorově a už můžeme natočit i video, jak roste třeba krystal.
Bakterie jsou větší - asi 1 mikrometr, viry asi 10 x menší, barevná vrstva oleje na hladině vody je silná přibližně 50 nm, průměr molekuly DNA se pohybuje v rozmezí 2,5 až 12 nm.
Za zakladatele elektronové mikroskopie je celosvětově považován prof. Armin Delong, který svůj elektronový mikroskop představil už v roce 1949 a za jeho konstrukci byl oceněn na EXPO 1958 v Bruselu. Mnoho let vedl Ústav přístrojové techniky AV ČR v Brně a založil obor výzkumu, ve kterém dnes tento ústav patří k nejprogresivnějším na světě.
Další:
Elektronovým mikroskopem do nitra materiálů (článek)
Historie elektronového mikroskopu (článek)
Jan Kapoun: Otec nanotechnologie (článek)
Studium a laboratoř – video (Eng)
Počítačové modely nových struktur – video (Eng)
Mikroskop osahal molekulu (článek a video)
6. 2. 2014 - Vědci z ÚPT AV ČR získali Cenu Wernera von Siemense za demonstraci světelného tažného svazku.
17. 11. 2013 - Národní cenu "Česká hlava - Invence" získala ředitelka ÚPT Ilona Müllerová.
4. 12. 2012 - Cenu Siemens 2012 v kategorii „Nejvýznamnější výsledek vývoje/inovace“ získali vědci z Ústavu přístrojové techniky z Brna.
13. 7. 2011 - Vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v.v.i. ve spolupráci s kolegy z Masarykovy univerzity a Karlovy univerzity vyvinuli nový systém pro důkladnější monitorování migrace živočichů pomocí rádiové telemetrie BAARA
(BiologicalAutomAtedRadiotrackingSystem).
6. 4. 2011 - Firma FocusGmbH obdržela cenu za elektronovou svářečku vyvinutou v ÚPT Brno
12. 10. 2010 - Vědci ÚPT úzce spolupracovali na vývoji alternativních metod zobrazování DNA s čerstvým držitelem Nobelovy ceny Konstantinem Novoselovem - nositelem Nobelovy ceny za fyziku za objev grafenu.
ÚPT BRNO ROZŠÍŘIL SVÉ MOŽNOSTI O ALISI
Alisi jsou aplikační laboratoře mikrotechnologií a nanotechnologií pro rozvoj diagnostických metod a technologií mikrosvěta a nanosvěta. Vychází z tradice Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v.v.i.v Brně, který již více než 50 let s úspěchem rozvíjí diagnostické metody a technologické postupy v oblastech elektronové mikroskopie, nukleární magnetické rezonance, zpracování biosignálů, speciálních technologií a metrologie.