Člověk
facebooktwittertwitter

Je 24. listopadu 2021 9:34 SEČ a Falcon podle plánu odstartoval. Nemáme žádný reálný důvod myslet si, že tahle akce není úplně v pořádku, ale ten pocit máme. Jakoby nám připadalo, že šoupat nebeskými tělesy se nemá, i když jsou malá. Jak to vidíte vy? Dejte nám zprávu.

 

Posuneme asteroid - zpráva z října 2021

  1. listopadu ze základny Vandenberg Space Force v severozápadní Kalifornii vzlétne raketa SpaceX Falcon 9, která zahájí misi, jejímž cílem vyzkoušení a vytvoření obranného systému naší planety proti srážce s asteroidy.

NASA už několik let pracuje na misi DART - Double Asteroid Redirection Test. Originál článku NASA.

Foto: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

Chtějí pomocí řízené srážky vesmírné lodi a asteroidu zjistit, jak by to fungovalo. Zda se podaří vychýlit dráhu menšího asteroidu Didymoon, který obíhá větší asteroid Didymos. Je to dvojplanetka, která pro Zemi nepředstavuje žádné nebezpečí, v době srážky bude asi 11 milionů kilometrů daleko od Země, srážka bude streamovaná malým italským satelitem a vysílána na NASA TV.

Didymos má průměr asi 800 metrů, zatímco menší Didymoon měří pouhých 150 metrů, a to je nejčastější rozměr asteroidů, které nás ohrožují. Budeme tedy svědky první obranné mise, jak ji známe z filmů – srážka je naplánována na rok 2022.

NASA:

„Kosmická loď DART dosáhne vychýlení kinetického nárazu záměrným nárazem do měsíčního svitu rychlostí přibližně 6,6 km/s, pomocí palubní kamery (pojmenované DRACO) a sofistikovaného softwaru pro autonomní navigaci. Srážka změní rychlost moonletu na jeho oběžné dráze kolem hlavního tělesa o zlomek jednoho procenta, ale tím se změní oběžná doba moonletu o několik minut - dost na to, aby to bylo možné pozorovat a měřit pomocí teleskopů na Zemi.“

Pin It