Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- říjen 2016   -

SCi-LiNE

 

 

AKCE MĚSÍCE

27. – 30.10. Přírodovědná exkurze do Německa: od dinosaurů na Mars. Přírodovědci.cz: „Máte rádi Cestu do pravěku nebo Jurský park? Přáli jste si strávit aspoň jeden den ve společnosti dinosaurů? Pozorovat hvězdné nebe a umět v něm číst? Stát se astronauty NASA nebo letět do vesmíru na palubě ruského raketoplánu Buran? To všechno můžete zažít, když s námi pojedete na další přírodovědecký víkend nazvaný Od dinosaurů na Mars“!
 

Produkce, informace a kontakty české i zahraniční. Fotky, videa, články vytvoříme, dodáme. SCi-LiNE
 

AKCE

4.10. ÚDiF obohatí program na firemní akci v brněnském pivovaru hned čtyřmi science show.

4.10. Praha - Křest knihy Fikce Jaroslav Haška (ed. F. A. Podhajský)
5.-6.10. Praha, Emauzy – k  700. výročí narození Karla IV. proběhne mezinárodní vědecké kolokvium „Karel IV. a Emauzy. Liturgie – text – obraz“, které v rámci „Strategie AV21“ společně pořádá pět pracovišť AV ČR.
5.10. ÚDiF na ZŠ Šatov
8. a 9.10 Olomouc – Na úhyny ptáků po střetech s překážkami, které jim do cesty postavili lidé, upozorní Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a její interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání v rámci letošního Evropského festivalu ptáků. Zájemci se budou moci podívat na svět ptačíma očima, vydat se s odborníky na exkurze a sčítání ptáků do terénu nebo si poslechnou přednášky odborníků z České společnosti ornitologické (ČSO).

11.10. ÚDiF na ZŠ v Brně
11.10. Žďár n. Sázavou -  Žáci z 9. třídy ZŠ Palachova budou v ÚFCH JH zažívat chemii v experimentech s týmem PEXED - workshopy Chemie není nuda

13.10. ÚDiF pro ZŠ Pouzdřany a ZŠ Popice
14. a 15.10. ÚDiF na festivalu EKOEXPO v Brně. Přijďte na Svoboďák a užijte si bohatý program filmů i prezentací. Z tvorby ÚDiFu vás každý den čeká jiné vystoupení. V pátek se můžete těšit na "Jednou provždy nehoří!" a v sobotu vás čeká obří imploze!

17.- 18.10. Ochoz u Brna, Kaprálův mlýn 235 - Badatelský seminář programu GLOBE. Díky programu GLOBE se žáci základních a středních škol stávají skutečnými experty na životní prostředí v okolí své školy a výuka přírodovědných předmětů je začne bavit. Na dvoudenním semináři se blíže seznámíte s metodikou badatelsky orientovaného vyučování a sami si ji na vlastní kůži vyzkoušíte. Své zkušenosti s programem budou sdílet učitelé z praxe.  globe@terezanet.cz nebo t: 734252501
18.10. Praha - Kurz praktických měření ve F-CH  laboratořích pro studenty MSŠCH z Prahy 1 pokračuje, tentokráte proběhne měření v  laboratoři elektronové mikroskopie, laboratoři  hmotností spektrometrie a laboratoři klastrů (3. kurz).

18.10. Brno – JIC 120‘‘: Big Data, Analytics & Smart Systems - networkingová akce
18.-20.10. Praha - Dny s Českou literární bibliografií
19.10. ÚDiF obohatí programu konference Laser Třešť pro Ústav přístrojové techniky.
22.10. Praha - Sobotní kurzy Cesta za Nobelovkou pokračují 2. lekcí (věnovanou separacím,  např. filtraci, extrakci a j. metodám).  Experimentování v laboratoři s lektory týmu PEXED z ÚFCH JH pro děti MŠ a žáky ZŠ. 

22.10. ÚDiF na zahájení MjUNI Brno. ÚDiF již tradičně zahájí Science show dětskou univerzitu Masarykovi univerzity v kině Scala.
25.10. ÚDiF pro MŠ Hustopeče
28.10. ÚDiF na rodinném festivalu v Nové Městě na Moravě
24.-26.10. Praha - Konference Minulost a současnost strukturalismu
23.–25. 10. Kašperské Hory (v Amálině údolí), hotel Šumava - Astronomické vzdělávání a popularizace astronomie 2016 s podtitulem „V Plzni to vše začalo“ Pozor: Přihlásit se lze jen do 7.10.!!!
26. a 27.10. Plzeň - Podzimní tábor v Techmanii
Techmania Science Center si opět pro vaše děti připravilo podzimní příměstský tábor se spoustou her a hlavně s návštěvou laboratoří, dílen, expozic a planetária. Děti si zkusí třeba pitvat saranče nebo si vyrobí letadlo či vodivou modelínu. Tábory jsou určené dětem od 2. do 5. třídy ZŠ.
 
Odkazy na propagátory

     

      

  

    

        

     

    

   

 

PŘEDNÁŠKY

11.10. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel Bez kofeinu (dětské): Svědectví kroužků aneb Kam odlétají tažní ptáci? Jaroslav Cepák, vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea.
11. 10. Brno – VIDA  - Jak funguje město a co ho dělá dobrým nebo špatným?: Ing. arch. Roman Čerbák a Ing. arch. Martin Klenovský, Seznamte se s historií urbanismu a jeho základními principy stejně jako se zajímavými příklady stavby měst. Vyzkoušejte si, co vše se dá vyčíst z urbanistických plánů, nebo si navrhněte vlastní město.
11. 10. Liberec  - Science Café: Meteorologie nejen letecká
Nový PORG  - Science Café: Poznávání Gruzie
Brno - Science Café: O lécích a lidech [pozor, změna místa konání]
Jihlava - Science Café: Než domy umřely vstoje aneb procházka historickým jádrem Jihlavy poněkud jinak
České Budějovice -  Science Café: Jaderné reaktory 5. generace
Praha - Science Café: Virtuální a rozšířená realita – je to vůbec reálné? [výjimečně v kavárně Národní technické knihovny místo Potrvá]
12. 10. Hořovice - Science Café: Brdy historické II
13. 10. Broumov - Science Café: Kde v mozku sídlí emoce?
13.10. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel: UFO v náboženství, UFO jako náboženství. Zuzana Marie Kostićová, mayistka a religionistka.
19. 10. Plzeň - Science Café: Chytré textilie – realita, nebo fikce?
Písek - Science Café: Proč je Česko nano?
20.10. Teplice - hvězdárna, Café Nobel: Máme dost tmy? O civilizační chorobě jménem světelné znečištění. Pavel Suchan, astronom.
20. 10. Kladno - Science Café: Mužské buňky v ženách bez synů
25. 10. Nové Strašecí - Science Café (ještě se neví)
25.10. Ústí nad Labem - Literární kavárna, Kampus Univerzity J. E. Purkyně, Café Nobel: Stromatolity - Základní kameny nejstarší pozemské biosféry. Radek Mikuláš, geolog a popularizátor vědy.
 

PROHLÍDKY

Od. 1.10. Plzeň - Techmania
Zákeřné bubliny, levitace a vířivé proudy
Proč objekty z různých materiálů padají mezi dvěma magnety různou rychlostí? Proč bubliny potopí předmět? A proč plastová deska levituje? Expozice Edutorium v plzeňské Techmanii se rozrůstá! Návštěvníci si od konce září mohou vyzkoušet nové exponáty přibližující další fyzikální jevy a zákony.
11. 10. – 28. 2. 2017 Brno – VIDA - v lednu bude časopisu ABC 60 let. Můžete to oslavit ve VIDA! Na výstavě najdete všechno, co k „ábíčku“ neodmyslitelně patří – vystřihovánky, komiksy, rukodělné návody i kluby čtenářů. Také se můžete zapojit do stavby rekordně velkého papírového modelu města.
Brno – VIDA - každou říjnovou neděli od 11:00 do 17:00 v Labodílnách
Objevte v sobě superhrdinu! Vyzkoušejte si laserové bludiště a otestujte v expozici VIDA! své superschopnosti. Nakreslete si vlastního superhrdinu s tvůrcem kocoura Mourrisona z ABC nebo komiks s výtvarníkem Dechberoucího Zázraku. Setkejte se tváří v tvář se Supermanem a Batmanem. Přijďte v kostýmu a získejte poloviční vstupné! (délka programu cca 30 minut, přesné začátky se dozvíte na pokladně)
Jak vznikají barvy a jejich odstíny? Jaké je tajemství bílého světla? Přijďte si vyčarovat duhu v mléce a vyrobit vlastní kaleidoskop. Nenechte si ujít jedinečnou dočasnou výstavu na galerii centra. Bubnujte do rytmu vlastního tepu, změňte svůj hlas k nepoznání, vyzkoušejte si, jaké je být DJ.
Liberec – iQLandia - Badatelské aktivity v expozicích
Vyrob si nanovlákno, pohovoř si s robotem Thespianem, otestuj své chuťové pohárky a mnohá další překvapení na tebe čekají téměř v každé expozici.
Pro všechny zvídavé návštěvníky jsme připravili doprovodné aktivity s lektory přímo v expozicích. Při víkendovém a prázdninovém provozu probíhají aktivity několikrát denně, ve všední dny minimálně jednou denně.  Aktuálně na programu jsou následující badatelské aktivity:  Bublinománie, Seznam se s nanovláknem, Lego Mindstorms, Testování smyslů, Život s bílou holí, Svět očima termokamery.
Ostrava – Svět techniky
Pestrý program – hlavně o víkendech, jeden uvádíme, další na webu.
8. – 9. 10. ukázka programu:
Čočkohraní aneb vyzraj na oční vady! (učebna ISAAC, II. patro, sobota 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, neděle 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30)
Dílny aneb líheň nápadů (Dílna ALFRED/GALILEO, II. Patro, sobota 12:00 – 15:30, 16:00 – 20:00, neděle 12:00 – 15:30, 16:00 – 18:00)
Badatelna (učebna JAN, I. patro, sobota 12:00 - 14:00, 14:30 - 20:00, neděle 12:00 - 14:00, 14:30 - 18:00
Gyroskop (po celý den, přízemí, po oba dny)
Science show (po oba dny, 12:00, 14:00, 16:00, Divadlo vědy, III. Patro)
 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

Brno – Hvězdárna a planetárium – každý víkend v říjnu a listopadu Život stromů
Vydejme se s beruškou Dorotkou a jejím světluškovým kamarádem Mirkem na dobrodružnou cestu za poznáním záhadného světa stromů. Animovaný příběh – pohledem drobného hmyzu – představí nejmenším divákům kouzlo mikrokosmu. Jak rostliny získávají sluneční potravu? Proč rostou? Jak pijí vodu? A jak je to všechno vlastně možné?  

Společnost Reef Production, která produkovala toto představení, doprovází každou premiéru vysázením 50 stromů v rámci projektu Plant-for-the-Planet. Cílem je vysadit 1 miliardu stromů, které by absorbovaly čtvrtinu člověkem produkovaného oxidu uhličitého. „Této iniciativy si samozřejmě velmi vážíme, a proto jsme se rozhodli přidat dalších 50 stromů přímo ve městě Brně. Sázeny budou postupně, ve vhodném období na vhodných místech v průběhu roku,“ Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.
Badatelna – 24. díl: Jak funguje kaleidoskop neboli krasohled (koutový odražeč)
Kaleidoskop neboli krasohled zná snad každý. Všechnu tu krásu, kterou v něm můžete obdivovat, přitom tvoří jen tři zrcátka. Jejich jednoduché spojení však má i praktická využití. V nové Badatelně se dozvíte, jak se stejný princip používá třeba v odrazkách nebo při měření  vzdálenosti  Měsíce od Země.

Brno – VIDA hlásí - POZOR!
V říjnu máme pár dnů zavřeno, tak před návštěvou vždy raději mrkněte na náš web. A na podzimní prázdniny můžete své děti přihlásit na naše příměstské tábory!
Pevnost poznání představuje komiksové Strážce poznání. Nová interaktivní hra přibližuje vědu dětem i teenagerům. Děti se díky ní seznámí nejen s novým vědeckým týmem superhrdinů, ale také s progresivním výzkumem na Univerzitě Palackého v Olomouci. Součástí populárně-naučného projektu ve vizuálním provedení animátorky Jany Růžičkové je i dramatický kroužek, tzv. vědecký dramaťák, který z malých tvůrců učiní autory a herce divadelní verze neohrožených Strážců poznání.

6. dětská vědecká konference
Bude v listopadu, ale hlaste se už teď!
04. - 05.11. Praha - Dětské vědecká konference
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Je ti 10-18 let a máš rád přírodní nebo technické vědy? Tak se přihlas na konferenci, kde si vyzkoušíš roli vědce a podělíš se o své poznatky s dalšími nadšenci. Více info. zde. Dětské vědecká konference již patří mezi tradiční akce pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. V letošním roce již po šesté nabídne setkání budoucím vědcům a vědkyním spoustu zážitků, poznání i zábavy. Mladí vědci si vyzkouší, jaké to je mluvit před publikem, reagovat na otázky nebo vést odborné diskuse. Konference má obdobný formát jako standardní vědecká konference pro dospělé.
 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".