Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- září 2016   -

SCi-LiNE

 

 

AKCE MĚSÍCE

Populárně naučná interaktivní výstava vytvořená a zapůjčená organizací CERN. Přijďte se ponořit do příběhu o vývoji vesmíru, od velkého třesku až po současnost, pokusit se odpovědět na otázky, jak se zrodil život na Zemi a z čeho se skládá vše okolo nás.
Více zde
 

AKCE

1. 9. Brno - VIDA - 19:00 do 23:00
Vraťte se s námi zpátky do školy! Přijďte se přesvědčit, že hodina chemie, fyziky nebo mikroskopování může být opravdová zábava. Ve 20.00 v Divadle vědy navíc promítneme film „Přežívám“   Mozek teenagerů plný překvapivých zjištění. Věděli jste, že revoltování teenagerů je naprosto přirozené a hraje nepostradatelnou roli nejen pro vývoj osobnosti ale celého lidstva?! Film si od uživatelů ČSFD vysloužil hodnocení 80%
3.9. Průhonický park a zámek A-Fest – akademický miltižánrový festival
3. 9. Brno - Nevídaný dům? Rovnou město!
Chcete si vyzkoušet stavbu mostu nebo odlít vlastní sochu? Zajímalo by vás, jak je most zatížen, když přes něj jezdí auta? Nebo jak rozmístit budovy ve městě, aby dobře fungovalo jako celek Nádvoří?  Pražákova paláce (Moravská galerie Brno) u Kavárny Praha, Husova 535/18

7.9. Praha - Festival vědy:  Na Vítězném náměstí v Praze-Dejvicích vypukne ve středu  Festival vědy. Bude to opravdu velká akce pro školy i pro všechny fanoušky přírodních a technických věd. Uvidíte tu na 70 interaktivních expozic – od chemických pokusů až po chytrá auta. Svůj program přiveze i Přírodovědecká fakulta UK. Projekt společně organizují ČVUT v Praze a VŠCHT Praha, dále Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky, Dům dětí a mládeže Hlavního města Prahy, Národní technická knihovna a Městská část Praha 6. Hlavním akademickým partnerem akce je Univerzita Karlova.
10.9. Praha Babí léto 2016
Letos poprvé se Přírodovědci.cz – tedy vědci a studenti z Přírodovědecké fakulty UK – představí na multižánrovém festivalu Babí léto, který proběhne v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.
10.9. Praha – workshop - Občanská debata o kosmických programech ESA
Zapojte se do první občanské debaty o směřování a roli Evropy v kosmických aktivitách, kterou pořádá Evropská vesmírná agentura (European Space Agency - ESA) ve všech svých 22 členských zemích současně ve stejný den, v ČR prostřednictvím Technologického centra AV ČR s podporou Ministerstva dopravy a agentury CzechInvest.
14.9. Brno – workshop - SME Instrument program podporuje malé a střední podniky, které chtějí posunout své inovativní nápady a proměnit je v nové produkty a služby.

16. a 17.9. Brno, Festival vědy 2016, několik desítek odborníků z brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí odhodí masky vážených vědců a s malými i velkými, návštěvníky zahájí hravý Festival vědy. Místem konání opět bude Hvězdárna a planetárium Brno.

16. a 17.9. Praha
ÚČL AV ČR, Vysoká škola kreativní komunikace (Praha) a Spolek Dobrá čeština ve spolupráci s obcí Tasov vás zvou 16. a 17. září 2016 na mezinárodní konferenci "Cožpak to jsem chtěl, aby mne zařadili do literatury? Jakub Deml a literární tradice".
19.-20.9 Praha  - Vzdělávací centrum TEREZA, Haštalská
Díky programu GLOBE se žáci základních a středních škol stávají skutečnými experty na životní prostředí v okolí své školy a výuka přírodovědných předmětů je začne bavit. Na dvoudenním semináři se blíže seznámíte s metodikou badatelsky orientovaného vyučování a sami si ji na vlastní kůži vyzkoušíte. Své zkušenosti s programem budou sdílet učitelé z praxe. V případě vašeho zapojení do programu GLOBE je seminář zdarma.
20.9. Prostějov -  Studenti matematicko-fyzikálního semináře Reálného gymnázia z Prostějova přijedou do ÚFCH Jh na svůj "Den (s) vědcem". V programu na ně čekají přednášky a praktická měření ve dvou fyzikálně-chemických laboratořích.  Realizuje tým PEXED (popularizační tým vědců a studentů z ÚFCH J. Heyrovského).
20.9. Strakonice, 9 - 18 hod - Podzimní kompostobraní na Velkém náměstí  Jak hospodaříme v krajině? Jak se chováme k půdě, která nás po celá tisíciletí živí? Na tyto palčivé problémy dneška poukáží v úterý 20. září ve Strakonicích vědci z Biologického centra Akademie věd ČR.
20. 9. Lázně Bohdaneč: Za školáky Základní školy Lázně Bohdaneč přijede Univerzita Pardubice s interaktivní populárně-naučnou road-show Věda a technika na dvorech škol.
21.9. Praha - Kolokvium o Jazzové sekci
od 9:00 uspořádá Ústav pro českou literaturu AV ČR a Ústav pro studium totalitních režimů při příležitosti 30. výročí ukončení činnosti Jazzové sekce a zatčení jejích hlavních představitelů jednodenní odborné kolokvium.
23.9. Praha - žáci z několika domoškol pokračují ve své letošní  výuce přírodních věd. Opět na ně čeká dopoledne experimentů z chemie a fyziky, výuku vede  popularizační tým PEXED z ÚFCH J. Heyrovského.
24. 9. Pardubice,  Dozvědět se něco zajímavého a okusit další experimentování s vědou i technikou můžete také na Staročeské polabinské pouti. Svůj stánek s nejrůznějšími pokusy, vědeckými zajímavostmi a ukázkami, kvízy a hrátkami tu bude mít letos poprvé i Univerzita Pardubice.
29.9. Brno - Brain&Breakfast: Co ví věda o leadershipu?
Řízení lidí, motivace a spokojenost v práci. To jsou témata, o kterých bude hovořit Petr Ludwig, zakladatel vzdělávací instituce GrowJOB Institute a autor knihy Konec prokrastinace, na další motivační snídani Brain&Breakfast.
30. 9. Pardubice,  Evropská Noc vědců
Univerzita Pardubice se připojuje k celoevropské iniciativě a pořádá Evropskou Noc vědců. V poslední zářijový pátek zve zájemce na noc plnou vědy, techniky a objevování jinak utajených zákoutí univerzitního kampusu ve Studentské ulici. Hlavním mottem bude bezpečnost, která ovládne vědecká pracoviště.

Liberec - každou sobotu a neděli v září a říjnu od 14.00
iQPARK - Magnetománie - tentokrát budeme experimentovat s magnety a necháme děti pomocí magnetu prozkoumat svět kolem sebe. 

30.9. Plzeň, Radovánek - noc vědců
Letošní Noc vědců zaplní prostory Domu dětí Radovánek v Pallově ulici tematikou bezpečnosti. Její organizátor Techmanie i všichni ostatní partneři připravili program plný bezpečnosti na internetu, na silnicích, při koupání nebo lyžování, při práci, zkrátka jakoukoli bezpečností, která vás napadne. Noci vědců bude 8. září předcházet road show U Branky, kterou spolu s Techmanií připravil Český rozhlas Plus. 
 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 
 
 

PŘEDNÁŠKY

6.9. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel:  Bez kofeinu (dětské): Tajné šifry a kódy v historii lidstva. Květuše Sýkorová, matematička a kryptoložka.
8.9. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel: Stíny mezi stromy - Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal. Jan Pohunek, etnolog a folklorista.
13.9. Praha - Science Café: O policejní psychologii
14.9. České Budějovice - Science Café: Zamrzlá evoluce
15.9. Teplice - hvězdárna, Café Nobel: Jak se neztratit cestou do práce – 6 616 km do Národního parku Niokolo Koba v Senegalu. Pavla a Tomáš Jůnkovi.
20.9. Blatná - Science Café: Zabijí nás naše jídlo?
27.9. Nové Strašecí - Science Café: Kvantový chaos
 

PROHLÍDKY

BRNO – VIDA – ZVUKOHRANÍ  -  Dočasná výstava na galerii do 9. 10.
Hrajte si se zvuky. Poslouchejte čísla. Užijte si hudbu svého těla. Zjistěte, co má společného muzika a matematika. Staňte se dýdžejem a vytvořte svou vlastní nezaměnitelnou hudbu.

Od 1.9. Plzeň - Techmania
Inženýrství - Techmanie připravila pro nový školní rok nové průřezové téma: inženýrství a inženýrský přístup k řešení problémů. Opět jsou připraveny nové atraktivní programy v dílnách a v laboratořích biologie, fyziky i chemie, film ve 3D Planetáriu a science show.
OSTRAVA – malý a velký Svět techniky znovu nabité programy o víkendech
Téma měsíce: Jean Bernard Léon Foucault, v září se také můžete těšit na akci FAJNÉ LÉTO
Příklad programu víkendu  3. – 4. 9. Dílny aneb líheň nápadů (Dílna ALFRED/GALILEO, II. Patro, sobota 12:00 - 14:00, 14:30 - 20:00, neděle 12:00 - 14:00, 14:30 - 18:00)
A Země se točí… (učebna MARIA, I. Patro, sobota 12:00 - 14:00, 14:30 – 20:00, neděle 12:00 – 14:00, 14:30 – 18:00) Gyroskop (po celý den, přízemí, po oba dny)
Science show (po oba dny, 12:00, 14:00, 16:00, Divadlo vědy, III. Patro)
17.9. Praha - Muzejní sobota – zpátky do školy, Muzea a botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, 10:00 - 17:00 hod.
„Už popáté vás zveme na den plný geologických, paleontologických, botanických i antropologických zážitků. Přijďte si prohlédnout bohaté sbírky přírodovědecké fakulty – a rodinu vezměte s sebou!“
30.9. Liberec - večer se otevřou brány laboratoří, univerzit i science center v celé Evropě a široká veřejnost bude mít další příležitost nahlédnout pod pokličku vědy. Přijďte nahlížet i k nám do iQLANDIE. Akce je ZDARMA ( s výjimkou Planetária), pro velký zájem je však nutná rezervace.
Téma Noci vědců 2016  je věnováno bezpečnosti.

 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

NASA dala volně k dispozici výsledky svého výzkumu
Pokud NASA, financovaná z veřejných prostředků, přispěla na nějaký výzkum, veřejnost má právo i na výsledky. Takové je myšlenka za zveřejněním výzkumů na novém portálu PubSpace.

PROFiQ - nový pořad iQLANDIE na Stream.cz
Pořad PokusiQ má na Stream.cz brášku - program PROFiQ, který vysvětluje různé přírodní zákony tak, že by je měl pochopit každý.
Jak "přitáhnout" žáky k zájmu o vědu?
Na tuto otázku hledali tři roky odpověď učitelé z osmi evropských zemí včetně České republiky v rámci projektu MASS (Motivate and Attract Students to Science).
28.-30. září 2016 pořádají konferenci v Kolíně nad Rýnem a Vy se k nim můžete přidat!
Registrace je spuštěna.
Soutěž a podnikej - Nastupovat na vysokou školu už se zkušenostmi z podnikání a s vlastním příjmem. To je myšlenka, kterou se snaží podpořit soutěž pro středoškoláky.
Princip soutěže je jednoduchý. Maximálně tříčlenné týmy studentů středních škol se zaregistrují na stránkách www.soutezapodnikej.cz a popíšou svůj podnikatelský záměr. Může to být naprosto cokoliv. Ideální ovšem je, pokud nápad řeší nějaký problém, kterého si ve svém okolí všimli. 

27. – 30.10. Přírodovědná exkurze do Německa: od dinosaurů na Mars – možno se již přihlásiti
Přírodovědci.cz : „Máte rádi Cestu do pravěku nebo Jurský park? Přáli jste si strávit aspoň jeden den ve společnosti dinosaurů? Pozorovat hvězdné nebe a umět v něm číst? Stát se astronauty NASA nebo letět do vesmíru na palubě ruského raketoplánu Buran? To všechno můžete zažít, když s námi pojedete na další přírodovědecký víkend nazvaný Od dinosaurů na Mars“!

 
Odkazy na propagátory

     

      

  

    

        

     

    

   

 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".