Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- červen a červenec i srpen 2016   -

SCi-LiNE

 

„Energie produkovaná atomem je velmi slabá.
Každý, kdo očekává nějaký významnější zdroj energie z transformace atomů, je snílek.”

(Ernst Rutherford, britský fyzik, nositel NC, 1933.)

„Vysavače na jaderný pohon budou realitou do deseti let.”
(Alex Lewyt, president společnosti Lewyt vyrábějící vysavače, New York Times, 1955.)

 

 

AKCE MĚSÍCE A SPÍŠ ŠKOLNÍHO ROKU 2016/17

Projekt www.badatele.cz
 

AKCE

4.6. Karviná - Badatelský jarmark na Masarykově náměstí  v 15:30 – 17:30. Pořádá vzdělávací centrum TEREZA ve spolupráci  se ZŠ a MŠ Dělnická a SPŠ v Karviné.
4.6. Průhonice – trvalkový víkend

6.6. Praha - Kurz praktických měření ve F-CH laboratořích pro studenty MSŠCH z Prahy 1 seznámí další studenty s elektronovým mikroskopem, AFM mikroskopií a fotoelektronovou spektroskopií (2. kurz z 5 připravovaných kurzů).

7.6. Všenory - Žáci tří tříd zažijí chemické experimentování s týmem PEXED z ÚFCH JH. Workshopy na téma "Až mě jednou potká chemie"
7.6. Pardubice: Univerzita Pardubice zve do svého stánku na Dětském dnu. Přijďte se seznámit s jedinou univerzitou v Pardubickém kraji, nahlédnout do světa vědy a jejích odborných činností. Čekat vás tu budou demonstrace Dopravní fakulty Jana Pernera, finanční gramotnost a další zajímavosti. Objevujte vědu spolu s námi.
9.6. Praha -  Žáci dalších dvou 5. ročníků  ze ZŠ O. Chlupa z Prahy 5  přijedou do ÚFCH JH experimentovat s týmem PEXED (popularizační tým vědců a studentů z ÚFCH JH) v rámci chemického workshopu  "Až mě jednou  potká chemie"

11.6. Praha - Muzejní noc 2016 - Výstava Příběh kapky bude instalována na PřF UK (Albertov 6, 1.patro). Mezi 19.00 hodinou a 01.00 v noci proběhnou (po půlhodinách) komentované prohlídky expozice (K. Stejskalová). Výstava bude do pátku 17.6. a bude  možno ji navštívit (Po-Pá) od 9 do do 18 hodin.

13.6. Praha  - Workshop "Chemie není nuda" pro žáky 8.A ZŠ Litvínovská 500 připravil popularizační tým vědců a studentů PEXED z ÚFCH JH.
15.6. Pardubice: Centrum města obsadí na jeden den Univerzita Pardubice se svým Vědecko-technickým jarmarkem. Na Pernštýnském náměstí vyroste stanové městečko s demonstračními stanovišti s ukázkami nejrůznějších experimentů a vědeckého bádání, které návštěvníkům zábavnou formou přiblíží týmy akademiků a vysokoškoláků všech sedmi fakult univerzity.

16.6. Praha - Workshop "Chemie není nuda" pro žáky 8.B  ZŠ Litvínovská 5 00 připravil popularizační tým vědců a studentů PEXED z ÚFCH JH.
17.6. Praha - žáci z několika domoškol zažijí svůj letošní poslední workshop (dvojitý) plný experimentování v rámci výuky chemie a fyziky realizované našim popularizačním týmem PEXED z ÚFCH J. Heyrovského,  Dny (s) Marťanem - IV. díl.: návrat za Zemi.
18.6. Průhonice Jak se měří rostliny

21.6. Dolní Bělá - Tři chemická divadla "Posviť si citronem na duhu" pro žáky 1. stupně ZŠ Dolní Bělá  zahraje  K. Stejskalová z ÚFCHJH
1.-5.8. Pardubice: Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice pořádá pro středoškoláky letní příměstský tábor. Chceš-li zjistit, jak je svět v pohybu, jak se řídí doprava na železnici, jak je to s bezpečností v dopravě a mnoho dalších informací, zapoj se a užij si týden plný dopravy.
25.6. Č. Budějovice - Slavnostní otevření dendrologické zahrady Biologického centra - od 9:30 do 16 hodin a v úterý 28.6. od 8:00 do 11:30 hodin pro školní kolektivy. Vědecká show, zábavně naučné aktivity pro děti i jejich rodiče, prohlídka rostlin, ukázka včelaření, přírodovědný kvíz i kreativní úkoly.
5.-21.8. Pardubice: Speciálním populárně-naučným programem SCIENCE POINT s atraktivními vědeckými i technickými interaktivními demonstracemi obohatí Univerzita Pardubice program Olympijského parku Pardubice 2016. Po 16 dní se návštěvníkům budou věnovat vědci i studenti a ukáží jim, že život je chemie, věda je v pohybu, záchrana života je v našich rukách, že díky znalosti ochranných prvků bankovek je už nikdo nenapálí, zjistí, jak se restaurují památky, jak vypadá archeologické naleziště a mnoho dalších zajímavých informací.
15.-17.8. Praha - Letní nanoškolu TEACHER 2016 organizovanou týmem PEXED z ÚFCH JH navštíví ca 15 pedagogů ze SŠ a ZŠ. Program nabídne praktika ve FCH  laboratořích, přednášky a workshopy.

22.-26.8. Pardubice: Příměstský letní tábor Dětská univerzita připravuje pro žáky základních škol ve věku 10 až 16 let Univerzita Pardubice ve spolupráci s Institutem rozvoje evropských regionů, o.p.s. Žáci stráví v univerzitním kampusu pět dní a postupně se podívají se na některé fakulty a vyzkouší si nejrůznější odborné dovednosti a badatelské činnosti.
 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 
Odkazy na propagátory

     

      

  

    

        

     

    

   

 
22.-26.8. Praha - Letní NANOškolu 2016 tradičně organizovanou týmem PEXED z ÚFCH JH navštíví dvacítka  středoškoláků z celé ČR. Program představující obor nanomateriály a nanotechnologie nabídne praktika ve FCH  laboratořích, přednášky a workshopy

Akce ÚDiFu (Úžasné divadlo fyziky)
Hlavně letní tábory v srpnu ať vám neuniknou.
10.6. ÚDiF v divadle Na Šantovce, Olomouc. Přijďte se svými dětmi na Science show plnou experimentů! Všem generacím ukážeme, že fyzika je úžasná věda a může nás neustále něčím ohromovat!
11.6. ÚDiF na zakončení MjUNI Brno. ÚDiF již tradičně zakončí svým jedinečným vystoupením "Vidět zvuk, slyšet světlo" dětskou univerzitu Masarykovi univerzity v kině Scala.
12.6. ÚDiF na vernisáži uměleckého díla Zdeňka Pešánka, Kutná Hora - ÚDiF doplní vernisáž skvělého umělce tématicky laděným vystoupením o světle a pohybu. Obohatíme tak atmosféru Pešánkového neonového díla o vysvětlení, co je to světlo z pohledu fyziky.
13.6. ÚDiF na MŠ Labské Brno
14.6. ÚDiF obohatí program workshopu SCIAP, Praha.
15.6. ÚDiF na zakončení závěrečného kola přírodovědné soutěže Zlatý list, Vanov u Telče.
16.6. ÚDiF vystoupí pro školy v Praze na akci StejšnUm. Pokud ještě nevíte, kam na zajímavý program s žáky v Praze, určitě se nám ozvětek bližším informacím!
20.6. ÚDiF na ZŠ Petroupim u Benešova
23.6. ÚDiF vytváří doprovodný program pro firemní akci Cofely
25.6. ÚDiF na DOD Biologického centra v Českých Budějovicích. Zpříjemněte si sobotu a vyrazte se svými dětmi do Biologického centra za inteligentní zábavou a za novými poznatky.
25.6. ÚDiF v Miroslavi. Ve večerních hodinách vystoupíme v Miroslavi se novým venkovním vystoupením, které bude tentokrát chemicko-fyzikální. Vystoupení je vhodné pro všechny věkové kategorie :)
28.6. ÚDiF v Hlásné Třebáni, kde vystoupíme na zahradní slavnosti škol Hlásek.
2.7. ÚDiF zpestří program dětského tábora u obce Hutisko-Solanec.

6.7. ÚDiF zpestří program dětského tábora u obce Vřesovice.
9.7. ÚDiF na Danube cup v Bratislavě doplní program o dvě vodní stanoviště a vystoupení o vodě. Na stanovištích se můžete těšit na výrobu vodních raket a vyzkoušíte si chůzi po vodě. Jako nádherný nový experiment představíme vodní most!
18.7. ÚDiF bude Lelkovat v knihovně v Dolní Lutyni, kde vystoupí se svým programem "Oheň, země, voda, vzduch".
27.7. ÚDiF v Dolní Lutyni vystoupí jako doprovodný program na venkovním pódiu. Přijďte se také pobavit fyzikou!
3.8. ÚDiF zpestří program dětského tábora v Hlásné Třebáni.
10.8. ÚDiF na akci Junge UNI. Vystoupení a workshop proběhne pro mladé vědce česko-německé univerzity Junge UNI. Hlavním tématem bude výroba vynálezu, který změnil svět, baterky. Nebude chybět ani pestrá Science show plná ohňů i vysokého napětí.
16.8. ÚDiF zpestří program dětského tábora u obce Hutisko-Solanec.
11.-20.8. *ÚLeT* *Úžasný Letní Tábor* plný dobrodružství, fyzikálních her a experimentů. Tábor pořádá Divadlo fyziku ÚDiF společně s Masarykovou univerzitou a Instruktory Brno. Kombinace těchto organizací dala vzniknout jedinečnému táboru, který přetváří fyziku v zážitek a zážitek ve fyziku. Tábor pro děti ve věku 10-15 let má letos podtitul "Bořiči mýtů".
23.-30.8. ÚLeT+ *Úžasný Letní Tábor+* plný dobrodružství, fyzikálních her a experimentů, tentokrát pro žáky středních škol. Tábor pořádá Divadlo fyziku ÚDiF a Instruktory Brno. Žáky čekají silné zážitky i fyzika plná experimentů a vlastní výroby. Kvalita zaručena!
 

PŘEDNÁŠKY

7.6. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel:  Bez kofeinu (dětské): Co skrývají egyptské pyramidy. Jaromír Krejčí, egyptolog.
7.6. Liberec - Science Café: Využití kriminalistiky a forenzní biomechaniky při vyšetřování trestných činů
14.6. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel: Zlato v Čechách pohledem prospektora. Veronika Štědrá, geoložka a bývalá mistryně světa v rýžování zlata.
14.6. Praha - Science Café: Psychedelika v medicíně a v psychiatrii
14.6. Praha – AV ČR, Národní 3, Milan Řípa: Historie jedné termojaderné odbočky aneb od tokamaku k pinči a zpět
15.6. Pardubice: Studenti Univerzity Pardubice zvou každý měsíc na slovíčko s vědcem do tradiční vědecké Kavárny Universitas v Klubu 29. S přednáškou s názvem „Experimenty s uměním: dialog neurověd a umělecké teorie“ zakončí tento akademický rok Mgr. Dominika Grygarová a Bc. Petr Adámek z Národního ústavu duševního zdraví.
15.6. Brno - science Café: Farmaceutem bez hranic
15.6. Plzeň - Science Café: Irácký Kurdistán očima českých archeologů
15.6. Písek - Science Café: Aktuální otázky dětské psychologie
16.6. Teplice - hvězdárna, Café Nobel: Objev gravitačních vln. Tomáš Ledvinka, teoretický fyzik.
16.6. Broumov - Science Café: České objevy v Abúsíru
18.6. Plzeň - EXPEDICE Science Café: Orchidejové louky u Capartic
21.7. Teplice - hvězdárna, Café Nobel: Orangutani, co jedí šišky a žaludy. Stanislav Lhota, primatolog, ochranář a výzkumný pracovník ZOO v Ústí nad Labem.
18.8. Teplice - hvězdárna, Café Nobel: Host a téma budou upřesněny.
 

PROHLÍDKY

VIDA Brno
1. června - 9. října 2016 ZVUKOHRANÍ - Dočasná výstava na galerii Hrajte si se zvuky. Poslouchejte čísla. Užijte si hudbu svého těla. Zjistěte, co má společného muzika a matematika. Staňte se dýdžejem a vytvořte svou vlastní nezaměnitelnou hudbu.
Navštivte VIDA! a seznamte se s exponáty MobilesMusikMusea, které nadchly tisíce lidí v mnoha světových metropolích. Výstavu si u nás můžete užít v rámci vstupného do expozice!
VIDA! After Dark
Brněnské science centrum otevřené do noci. Každý první čtvrtek v měsíci. Každý měsíc jiné téma. Každý měsíc originální atmosféra. Přijďte se (znovu a znovu) přesvědčit o tom, že VIDA! rozhodně není jenom pro děti.
 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

Česká artická výzkumná infrastruktura Stanice Josefa Svobody na Svalbardu - stanici tvoři několik zařízení umístěných v centrální části ostrova Spitsbergen s dobrou dosažitelností z letiště (LYR). Infrastruktura zahrnuje základnu v městě Longyearbyen a terénní stanici v zátoce Petuniabukta, a také výzkumnou loď, motorové čluny, sněžné skútry a terénní automobil pro logistickou podporu…

 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".