Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- květen 2016  -

SCi-LiNE

 

„Návrh je třeba zamítnout především proto, že žádná lampa bez knotu nemůže samozřejmě hořet.”
(Z posudku projektu plynového osvětlení, podaného Philipem Lebonem francouzské Akademii věd, 1797.)

 

 

AKCE MĚSÍCE

Akademie věd České republiky pořádá druhý ročník Veletrhu vědy v PVA EXPO Praha v Letňanech - interaktivní expozice ústavů AV ČR, muzeí, science center, univerzit a dalších. 

Veletrh vědy v pražských Letňanech již podruhé – tentokrát pod heslem „věda všemi smysly.“ Tedy jak si vědu obhlédnout, osahat, očichat či dokonce ochutnat. Vědu všemi smysly mohou návštěvníci vnímat například díky „molekulárnímu baru“ Přírodovědců.cz, mobilnímu planetáriu nebo díky ukázkám všemožných druhů fosilií.

 

AKCE

3.5. Všenory - Vybraní žáci 7.-9. tříd ze ZŠ přijedou do ÚFCH JH experimentovat s týmem PEXED, popularizační tým vědců a studentů z ÚFCH JH, v rámci chemického workshopu Chemie není nuda.
4.5. Kbely - Workshop Chemie není nuda uspořádá  pro žáky 8. popularizační tým vědců a studentů PEXED z ÚFCH JH

9.5. Plzeň Techmania - 13:00 Přechod Merkuru přes Slunce
To bude k vidění výjimečný úkaz: přes sluneční kotouč bude přecházet planeta Merkur. Techmania přichystala pro návštěvníky pozorování tohoto nebeského divadla prostřednictvím astronomických dalekohledů. Lidé se budou moci podívat nejen na kotouč Merkuru, ale také na fotosféru a chromosféru Slunce. Kromě toho bude 3D Cinema promítat přímý přenos z jiných pozorovacích míst. Pozorování bude probíhat za příznivého počasí od 13 do 17 hodin.
19.-21.5. Praha Letňany - navštivte stánek ÚFCH JH - Věda není nuda na Veletrhu vědy AVČR v Letňanech (3 dny) a přijďte zažít chemii v experimentech.
19.-21.5. Praha Letňany - ÚPT  AV ČR Brno na Veletrhu vědy představí mikroskop s hologramem - interaktivní mikroskop zobrazující mapu na nálepce 30 x 30 mm, model optické pinzety a zároveň budou moci návštěvníci shlédnout  stolní el. mikroskop Tesla BS242, který byl oceněn na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu zlatou medailí.
21.5. Brno - v rámci Muzejní noci se bude ÚPT AV ČR prezentovat v Technickém muzeu expozicí  zaměřenou na detekci proudění vzduchu.
23.5. Praha - Kurz praktických měření ve F-CH  laboratořích pro studenty MSŠCH z Prahy 1 seznámí studenty s elektronovým mikroskopem, AFM mikroskopií nebo hmotnostním spektrometrem (1. kurz z 5 připravovaných kurzů).

24.-25.5. Uherské Hradiště – Žáci gymnázia budou zažívat chemii v experimentech s týmem PEXED z ÚFCH JH – 6  workshopů Chemie není nuda.
ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky) Úžasné pro kantory a pro děti, žáky a studenty

9.5. ÚDiF lektoruje seminář pro učitele ve Zlíně - Seminář nabídne inspiraci učitelům z MŠ a ZŠ 1. stupně. Budeme pokusy vyrábět i předvádět a poskytneme kvalitně zpracované materiály na výrobu všech diskutovaných pokusů.
11.5. + 12.5. ÚDiF na eduKonferenci v Olomouci a Brně - ÚDiF může podnítit vaše žáky k tomu, aby je technické předměty více bavily. V tomto duchu se ÚDiF představí se svým příspěvkem na  eduKonferenci plné inspirace, nápadů a informací.
12.5. + 13.5. ÚDiF na ZŠ Mladá Boleslav
13.5. ÚDiF na konferenci Elixír do Škol v Hradci Králové - Všechny učitelé z hradeckého kraje zveme na jednu z nejkvalitnějších konferencí věnované nejen fyzikálním experimentům. ÚDiF představí zajímavosti ze své dílny, které vám pomohou učit fyziku ještě zajímavěji.
18.5. ÚDiF lektoruje seminář pro učitele v Trutnově - Na přání učitelů předvedeme po loňském úspěšném semináři program na téma optika. Dopoledne bude věnováno učitelům MŠ a ZŠ 1. stupně a odpoledne ZŠ 2. stupně a SŠ.
19.5. ÚDiF na Vědeckém jarmarku v Dolních Břežanech - ÚDiF tentokrát přichází s novým vystoupením plným chemických pokusů, které pochopíte! Protože chemie je vlastně fyzika atomů a molekul.
19.-21.5. ÚDiF na Veletrhu vědy v Praze - Pražané pozor! Největší pražská popularizační akce je zde. Veletrh vědy přináší pohled do techniky, fyziky, chemie i biologie a ÚDiF bude u toho. Přijďte se podívat na naše vystoupení "Příběh žárovky" a "Science show pro malé i velké" a nezapomeňte se také podívat na svět skrz náš obří krasohled.
20.5. ÚDiF na Eduspace festivalu - Festival vzdělávání v Brně doplní pro inspiraci i pobavení vystoupení ÚDIFu. Těšte se na skvělé vystoupení s Vojtou!
23.5. ÚDiF na ZŠ Dřevčice u Brandýsa nad Labem
26.5. ÚDiF v MŠ Alternativní v Příbrami
 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

Newsletter Akademie věd ČR - ZAOSTŘENO NA VĚDU. Pozvání na dvě výstavy ke Karlu IV. – do Galerie Věda a umění a do Emauzského kláštera. Potom na třídenní Veletrh vědy 2016 a na národní finále mezinárodní soutěže FameLab a na Jarní exkurze a tak.
Skvělý newsletter z Brna - Masarykova univerzita - Věda.muni.cz
Pořady na síti - PokusiQ  - iQ Landia
Zelí chameleonem
Superabsorbent
Domácí hasičák

Detaily na www.geniator.cz
 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 
Odkazy na propagátory

     

      

  

    

        

     

    

   

 

PROHLÍDKY

Od 13.5. Plzeň Techmania: Jaderné dny
Jaderné dny opět přinesou informace a pohledy na jadernou energii z různých úhlů -  je energie z jádra bezpečná, ekologická a užitečná? Doprovodné přednášky nabídnou například retrospektivu od přírodního jaderného reaktoru k jaderné energetice, téma radioaktivních odpadů a životního prostředí nebo tradiční mýty a fakta o jádru.
23.5. Plzeň – Techmania: Top Secret
Do Techmanie se vrací její nejpopulárnější expozice, Top Secret! Rok bavila návštěvníky estonského science centra AHHAA a nyní se poprvé objeví v rekonstruovaných prostorách Techmanie. Návštěvníci díky ní budou opět moci nahlédnout do světa tajných agentů i běžných bezpečnostních kamer. Odnesete si nezapomenutelný zážitek a pocit, že jste se právě dostali do společnosti Jamese Bonda, Bodieho a Doyla nebo členy Námořní vyšetřovací služby.
Od 7.5. Liberec - IQ Landia: Nový workshop - Kouzelná zkumavka každý víkend v květnu a v červnu ve 14. 00 a 15.00
Vyrob si zkumavku, která svítí, zkumavku Chameleona, která mění barvy nebo zkumavku, která slouží jako hasící přístroj. Pouze v iQLANDII! Zdarma v rámci vstupného.

Liberec, IQ Landia  - každý víkend workshop Willyho Wonky
Willy Wonka, výrobce těch nejlepších laskomin na světě, nás inspiroval k novému workshopu. Přijď si vyrobit žvýkačku nebo domácí limču. ZDARMA v rámci vstupného.
Brno - VIDA
Pevnost VIDArd - cesta za pokladem pro rodiny s dětmi, ke hře je nezbytné použití vlastního zařízení s připojením na internet. Wi-Fi free! Pronikněte do tajů expozice VIDA.
5.5. VIDA! After Dark: Přitažlivost 19:00 - 23:00

Je to tu! Další party po setmění tentokrát na májové téma nejrůznějších přitažlivých sil. Užijete si chemii lásky, ale i program o magnetismu či gravitačních silách. Poprvé budeme promítat také jedinečný dokument Rébus zvaný touha, který odkrývá některá tajemství zvířecí ale i lidské sexuality.
25.5. Mechanické "paradoxy" 18:00 - populárně vědecká přednáška z cyklu VIDA! Věda! doplněná o zajímavé experimenty na vlastní kůži, přednáší: prof. RNDr. Jana Musilová, CSc. a Mgr. Jiří Bartoš, Ph.D.

Ostrava - PROGRAM SVĚTA TECHNIKY
V květnu opět nabito a se můžete těšit na : Prvomájovou dílnu, Strollering, Najdi svoji matku exkluzivní expozice České televize v sále Oskara Federera.
Každý víkend skvělý doprovodný program – jeden příklad:

VELKÝ SVĚT TECHNIKY
7. 5. (sobota) a 8. 5. (neděle)
Strollering (Před budovou STC, neděle 1. etapa od 10:00, 2. etapa od 14:00)
Science show ohnivá (12:00, 14:00, 16:00, Divadlo vědy, III. patro, po oba dny)
Gyroskop (po celý den, přízemí, po oba dny)
Továrna na nápady (Dílna Galileo, II. patro, sobota 12:00 – 15:30, 16:00 – 20:00)
Badatelna (učebna Jan, II. patro, sobota 12:00 – 14:30, 15:00 – 20:00)
Vzhůru k nebesům (učebna Albert, I. patro, 12:00 – 15.00, 15:30 – 20:00)
Kouzlo origami (učebna Jan, I. patro, neděle 12:00 – 15.00, 15:30 – 18:00)
Víte co jíte? (Laboratoř Isaac, II. patro, neděle 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30)
Najdi svoji matku (Dílna Galileo, II. patro, sobota 12:00 – 15:30, 16:00 – 18:00)
Finanční svoboda (učebna Maria, I. patro, sobota 13:00, 15:30, 18:00) 

MALÝ SVĚT TECHNIKY U6 – DOPROVODNÝ PROGRAM
7. 5. (sobota) Den pro maminky (12:00, 14:00, 16:00, plocha před ponorkou, I. NP)
3D film – Divoký oceán (učebna A, přízemí 11:00, 13:00, 15:00, 17:00)
8. 5. (neděle) Zpátky do minulosti (po celý den expozice
„Ve stopách vojenské historie 1. pol. 20. století“

Geniator Prostějov
6.-8.5. Prostějov: předtáborová víkendovka Věda a technika na dosah.
Základní témata víkendovky jsou: JARO, 6. května 1840 se ve Spojeném království začala používat první poštovní známka, je výročí prvního otevření Eiffelovy věže a o více než sto let později otevření Eurotunelu - budeme tedy na chvíli inženýry a vyzkoušíme si práci stavitelů, statiků či vodních inženýrů.

Jarní exkurze do světa vědy 2016
Např.:
18.5. Praha - botanická zahrada přírodovědecké fakulty - Den fascinace rostlinami.
18.5. Praha a Turnov - Ústav fyziky plazmatu AV ČR, Praha 8, Za Slovankou 3, zájemci o exkursi se o podrobnostech domluví s vybraným oddělením; koordinátor Ing. Milan Řípa, CS., 26605 3243
Oddělení tokamak, doc RNDr. Jan Mlynář, Ph.D., 26605 2941
Tokamak COMPASS – zařízení pro výzkum fyziky vysokoteplotního plazmatu – způsob výroby energie nabízející řešení energetického nedostatku  nedaleké budoucnosti na stejném principu jako zařízení ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor).
Oddělení laserového plazmatu, Ing. Jan Dostál, Ph.D., 26605 3057 ( 2585  )
Badatelské centrum PALS (společná laboratoř Ústavu fyziky plazmatu a Fyzikálního ústavu – Oddělení laserového plazmatu).
Centrum TOPTEC, Ing. Jana  Kovačičinová, 487 953 915, 725 716 381; kovacicinova@ipp.cas.cz; Sobotecká 1660, Turnov
Centrum TOPTEC se věnuje mimo jiné výzkumu a vývoji v oblasti ultra přesné asférické a free-form optiky, návrhu a vývoji jemnomechanických konstrukcí a odlehčených struktur, vývoji vlastních měřicích metod, přístrojů a zařízení, návrhu a vývoji aplikačně specifických tenkých vrstev nebo vývoji unikátních elementů krystalové a rentgenové optiky.
 

PŘEDNÁŠKY

3.5. Č. Budějovice – PaedDr.Martina Žurovcová, Ph.D., evoluční genetička: DNA Barcoding aneb čárový kód pro Matku Přírodu, (přednášky z cyklu Akademické půlhodinky vždy v úterý od 15:00 ve studentském kostele)
3.5. Liberec - Science Café: Úloha zoologických zahrad v dnešní společnosti
4.5. Blatná - Science Café: Jíme zdravě a bezpečně?
10.5. Jindřichův Hradec - Science Café: Proměna Jindřichova Hradce po katastrofálním požáru 19. května 1801
10.5. Nový PORG - Science Café: Přírodověda ve filmu a fotografii
10.5. Kladno - Science Café: Migrace: riziko, nebo příležitost?
10.5. Praha - Science Café: Cesta do hlubin rostlinné buňky
10.5. Č. Budějovice - Martina Dobosiová: Sociální sítě, (přednášky z cyklu Akademické půlhodinky vždy v úterý od 15:00 ve studentském kostele)
10.5. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel, Bez kofeinu (dětské): Proč prší, sněží a padají kroupy. Martin Novák, meteorolog.
12.5. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel, Podzemní voda v Čechách. Zásoby a perspektivy. Petr Mixa, geolog.
17.5. České Budějovice -Science Café: 700 let od narození Karla IV.
18.5. Brno - Science Café: Sinice aneb když voda rozkvete
18.5. Plzeň - Science Café: CHKO Český les
18.5. Písek - Science Café: Kyberšikana
19.5. Teplice - hvězdárna, Café Nobel,  Radioaktivita kolem nás aneb Štěstí přeje připraveným. Lenka Thinová, dozimetrička.
23.5. České Budějovice - Science Café: mimořádné Science Café v rámci Majálesu (místo, téma a přesný čas bude upřesněno)
31.5. Nové Strašecí - Science Café o architektuře
 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".