Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- duben 2016  -

SCi-LiNE

 

„I kdyby šroub skutečně mohl uvádět loď do pohybu, přece by se v praxi neosvědčil,
protože je na zádi, a proto není možno loď řídit.”

(Závěr komise odborníků britské admirality, 1837.)

 

 

AKCE MĚSÍCE

AFO, Olomouc  - Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) ve dnech 19. až 24. dubna promění moravskou metropoli ve světové centrum popularizace vědy.
 

AKCE

4., 11., 18., 25.4., Praha - děti ze všech 8 oddělení  MŠ Bojasova z Prahy 8 se potkají s chemií v chemických představeních Posviť si citronem na duhu, a seznámí se také s profesí vědce (hraje Dr. K. Stejskalová).

5.4. Opava -  vybraní studenti (v rámci projektu Emise)ze 3 gymnázií Opavska navštíví celodenní program ÚFCH JH s titulem Den (s) vědcem. Vedle  praktických měření ve 4 laboratořích a F-Ch workshopů  budou mít na programu také 2 přednášky:  Mgr. M. Žák, Ph.D.- O meteorologii  a Mgr. O.Votava, Ph.D. - Atmosféra z pohledu fyzika a letce. Zajišťuje popularizační tým ÚFCHJH  PEXED.
Od 5.4. Brno - Chlupatá výstava, Ve vstupní hale Hvězdárny a planetária Brno bude ke zhlédnutí netradiční Chlupatá výstava. Plísně rostou!  Snímky na výstavě byly pořízeny pomocí speciálních metod světelné i elektronové mikroskopie a makrofotografie. Foto: Petr Jan Juračka a Alena Kubátová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
7.4. Praha - Vybraní žáci  5.-9. tříd ZŠ přijedou do ÚFCH JH experimentovat s týmem PEXED, popularizační tým vědců a studentů z ÚFCH JH, v rámci chemického workshopu Chemie není nuda.  
19.4. Zlín - Komentované prohlídky putovní výstavy Příběh kapky věnované Jaroslavu Heyrovskému ve Zlíně - Den (s) Nobelistou  přednese autorka výstavy Dr. K.Stejskalová.
16.2. Freiberg (Německo hned vedle) - Mineralogická cesta kolem světa za jeden den. Zveme vás na jednodenní výlet do zřejmě nejlepší mineralogické expozice ve střední Evropě. Nechte se okouzlit krásou a rozmanitostí nerostů z celého světa!
22.4. Tábor, Půdní biologové na Dni Země 2016. Jak hospodaříme, jak se chováme k půdě, která nás po celá tisíciletí živí? Na tyto problémy poukáží vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v Č. Budějovicích. Součástí expozice BC AV ČR bude i velkoformátová výstava fotografií.

Úžasné divadlo fyziky speciál:
2.4. ÚDiF v Přibyslavi – V DK Přibyslav můžete se svými dětmi v podvečerních hodinách zažít údiv nad fyzikálními pokusy v naší úžasné Science show. Bavit se budou malí i velcí!

9.4. ÚDiF na InterSoBovi – Pokud máte rádi šifrovačky, zajděte v sobotu na jednu v Brně. Vedle šifrovacích stanovišť vás čeká i stanoviště fyzikální. ÚDiF si pro vás připravil elektrický úkol :-)
14.4. ÚDiF na ZŠ Hrochův Týnec
15.4. ÚDiF v Hronově – V Hronově vystoupíme se svým jedinečným představením „Vidět zvuk, slyšet světlo“, které bylo oceněné i na mezinárodní přehlídce Science on stage. Dopoledne hrajeme pro školy, večer pro širokou veřejnost.
18.-20.4. ÚDiF na ZŠ Barrandov, Praha
21.4. ÚDiF na ZŠ Ke Kateřinkám, Praha
20.4. ÚDiF na AFO v Olomouci – Představíme popularizační videa Badatelna, které natáčíme společně s Masarykovou univerzitou. Videa ke shlédnutí najdete na youtube kanále Badatelna.
23.4. ÚDiF na Dni země, Brno – Brňáci, přijďte si užít s dětmi báječnou sobotu na Kraví horu na téma Divočina. Čeká vás spousta atrakcí, na kterých se dozvíte něco nového. ÚDIF pro vás připravil výrobu vaší vlastní jednoduché meteostanice.
25.4. ÚDIF na MŠ Hustopeče

26.4. ÚDiF v divadle Na Šantovce, Olomouc – Dopoledne se na Science show plnou experimentů mohou těšit školy a odpoledne široká veřejnost. Ukážeme vám, že fyzika je cool a může nás neustále něčím ohromovat!

 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

Nanormální svět.cz 2016 se rozjela po ČR –po Techmanii je teď instalována v Technologické agentuře ČR. On-line verze výstavy je neustále aktualizována a rozvíjí se. Má přes 75 videí, článků, fotek, studií.
9.4. Rozhlas - ČRo - Meteor  od 8:04 na ČRo Dvojka
Opravdu se vír ve vaně otáčí opačně na severní a jižní polokouli, nebo je to nesmysl?
16.4. Rozhlas - ČRo - Meteor  od 8:04 na ČRo Dvojka
Zdá se vám pohyb klokana komický? Jenže on dobře ví, co dělá, a to zcela podle fyzikálních zákonů!
iQ Landia oslavila 2. narozeniny
Skvělé video - Nanotechnology and NanoMedicine with Andrew Hessel
Newsletter Masarykovy univerzity plný dobrých článků: věda.muni.cz
 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 
Odkazy na propagátory

     

      

  

    

        

     

    

   

 

PROHLÍDKY

do 25.4., Zlín -  putovní výstava ÚFCH J. Heyrovského s názvem Příběh kapky  pokračuje svou již 20. expozicí, tentokráte na FCHT Univerzity T. Bati ve Zlíně(budova U15).

do 7.4., Praha.  Výstava fotografií letecké akrobatky Ing. Radky Máchové (Posedlost létáním ) přibližuje atmosféru akrobatického létání , ale také ledacos prozradí o báječných lidech na létajících strojích. V Galerii 4P v budově Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského  v Praze 8. Otevřeno Po-Pá, 9-18 hodin.

Liberec - iQPARK - Každý víkend  Hravá laboratoř - Neposedné textilie. Přijď si vyzkoušet, jaká věda se skrývá v textilu. Doprovodný program Hravá laboratoř je ZDARMA v rámci vstupného do expozic.

od 1.4. Liberec, Planetárium v iQLANDII - nová projekce Výprava ke hvězdám - poprvé v ČR. Cesta prostorem i časem, která umožní zažít zrod, život a zánik hvězd - včetně naší mateřské hvězdy. Součástí programu je dvacetiminutový živý komentář našeho lektora - planetárníka o aktuálním dění na noční obloze a projekce filmu.

Plzeň Techmania
Další běh letních táborů – zájem je velký! Astronomie, výživa a inženýrské řešení problémů – témata letních táborů, které v letošním roce nabízí Techmania Science Center v Plzni. Během prázdnin  celkem sedmnáct běhů.  V týdnu od 1. srpna ještě volno - pro starší děti nazvaný Přežij, inženýre! Kapacita šestnáct dětí, které čeká malý kurs přežití v náročných podmínkách, v němž zjistí, že svaly nejsou všechno: zapotřebí je i chytrá hlava. Kromě něj nabízí Techmania během léta ještě Výživný tábor určený dětem od 7 do 9 let a Astronomii pro děti od 10 do 14 let.

Ostrava Svět techniky
Jako obvykle nabito obsahem, téma měsíce: Krvinky v akci
Můžete těšit: Křest knihy o Karlu Pragerovi, hry spojené s finanční gramotností, připomínka havárie v Černobylu, exkluzivní expozice České televize v sále Oskara Federera.

Příklad jednoho víkendu:
VELKÝ SVĚT TECHNIKY – DOPROVODNÝ PROGRAM

9. 4. (sobota) a 10. 4. (neděle)
- Nebojme se mikrobů (učebna ISAAC, II. patro, sobota 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30)
- Krvinky v akci! (učebna ISAAC, II. patro, neděle 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30)
- Let´s Go Science – science show světelná (12:00, 14:00, 16:00, Divadlo vědy, III. Patro, po oba dny)
- Gyroskop (po celý den, přízemí, po oba dny)
- Továrna na nápady (Dílna Galileo, II. Patro, po oba dny od 12:00)
- Badatelna (učebna Jan, II. Patro, sobota 9. 4. 2016 od 12:00)
- Malujeme jídlem (učebna Maria, II patro, neděle 10. 4. 2016 od 12:00)

MALÝ SVĚT TECHNIKY U6 – DOPROVODNÝ PROGRAM

9. 4. (sobota) Pohádka pro nejmenší v U6 (12:00, 14:00, 16:00, plocha před ponorkou, I. NP)
10. 4. (neděle) Origami (12:00, 14:00, 16:00, plocha před ponorkou, I. NP)
Promítání 3D filmů (po celý víkend, učebna A, přízemí 11:00, 13:00, 15:00, 17:00)
A tak dále...

 

PŘEDNÁŠKY

5.4. Liberec, Science Café: Osvícený spánek - don Quichot, skřivánci a sovy
5.4. Č. Budějovice, Akademické půlhodinky, RNDr. Milan Durchan, CSc.: Od interakce světla s hmotou k fotosyntéze. Co je to světlo, foton, kvazičástice světelného kvanta? Jakým způsobem se „rodí“ foton, jak proniká hmotným prostorem, jak světlo „umírá“? Může se hmota přetvořit na světlo a naopak?
5.4. České Budějovice, Science Café: Rekonvalescence mozku
6.4. Brno, Science Café: Kritické myšlení aneb nevěř všemu, co čteš a slyšíš
7.4. Praha,  Základy astrobiologie - Kosmická medicína... za jasných nocí jsme zvedali oči k hvězdné obloze a postupem času se skutečně někteří z nás vydali na cestu do vesmíru. Ovšem lidské tělo se během kosmické mise mění, je vystaveno řadě nebezpečí. Ani pro lidskou psychiku není let do vesmíru ničím jednoduchým. To jsou témata přednášky Pavla Boháčka, ve čtvrtek od 14:50 v posluchárně B8 v přízemí Viničné 5.
12.4. Č. Budějovice, Akademické půlhodinky, Ludmila Muchová: Etická výchova v neetické společnosti. Příspěvek vychází z popisu různých aspektů života společnosti, ve kterých se nějak projevuje krize. Klade otázku, do jaké míry může cestě z krize pomoci výchova k morálním hodnotám.
12.4. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel , bez kofeinu (dětské): Římští gladiátoři a jejich zápasy. Jak žili a jak umírali? Pavel Titz, klasický archeolog.
12.4.  Jihlava, Science Café: Stopařův průvodce exoplanetární zoo aneb Pátrání po druhé Zemi
12.4. Praha, Science Café: Stromy a lidé
14.4. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel,  Počítání harmonie. Matematika a hudba. Jiří Cihlář, matematik.
19.4. Č. Budějovice, Akademické půlhodinky, RNDr.Jana Macková, Ph.D.: Hospodaření v krajině a klima – je čas na změnu? Současná krajina je výsledkem spolupůsobení řady procesů. Lze změnit současné využívání krajiny?
19.4.  Jindřichův Hradec, Science Café: Planeta zvířat
19.4. Uherské Hradiště, Science Café: Bylo jídlo tím, co dělalo z vojáků napoleonské éry hrdiny, nebo oběti?
20.4. Plzeň,  Science Café: Přehrady – jakou v nich máme vodu?
21.4. Teplice - hvězdárna, Café Nobel,  Poslední zhasne. Zamrzlá plasticita a konec evoluce. Jan Toman, evoluční biolog.
26.4. Č. Budějovice, Akademické půlhodinky, Ing. Eva Samková, Ph.D.: Sýry ve výživě člověka Sýry patří k nejstarším mléčným výrobkům, které nejsou v současné době pouze zpestřením jídelníčku konzumentů, ale jeho nedílnou součástí. Přednáška bude zahrnovat informace o rozdělení a původu sýrů, jejich významu a složení, ale také odpovědi na nejčastější dotazy, které se v souvislosti zejména s kvalitou sýrů objevují
26.4. Kladno, Science Café : Jak se zkoumaly ostatky Karla IV.?
26.4. Nové Strašecí, Science Café s prof. Helenou Illnerovou
28.4. Ústí nad Labem - Literární kavárna, kampus UJEP, Café Nobel, Všechno bude jinak. Jednotky SI v novém kabátě. Petr Kulhánek, fyzik a astrofyzik.
Od 29.4. Pardubice - KOSMOS-NEWS PARTY 2016
Spolek KOSMOS-NEWS, ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří, Českou astronomickou společností a KosmoKlubem, pořádá již šestnáctý ročník víkendového laického setkání zájemců o kosmonautiku, průzkum vesmíru a moderní trendy v dobývání vesmíru. Největší středoevropská konference amatérských i profesionálních zájemců o kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY 2016 se koná od 29.dubna do 1.května 2016 v Pardubicích. Pro účastníky je připraveno 15 přednášek, besed  a diskusí předních českých i zahraničních odborníků na kosmonautiku a bohatý doprovodný program po celé tři dny konání akce.  Hlavním hostem KNP2016 bude pan Michal Fulier, náhradník slovenského kosmonauta Ivana Belly (Sojuz TM-29, 1999).
Bližší informace na webových stránkách  nebo na e-mailu milan@halousek.eu. Účast možná pouze po předchozím přihlášení! Ubytování i stravování zajištěno v místě konání KNP2016.
 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".