Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- únor 2016  -

SCi-LiNE

 

Industry 4.0? „Hlavním výsledkem vývoje techniky bude eliminace 99 % lidské aktivity.
Naši potomci budou v budoucnosti vystaveni nesnesitelné nudě a jejich hlavním životním
problémem bude, který z několika stovek televizních kanálů si mají vybrat.”

(Arthur C. Clarke, spisovatel a vynálezce, 1966)

 

     

 

AKCE

16.2. Praha - Čtvrťáci (3 třídy) ze ZŠ Litvínovská 500 Praha 9 postupně navštíví  chemdidlo  Posviť si citronem na duhu a seznámí se s chemií a profesí vědce (hraje Dr. K. Stejskalová, ÚFCH JH ).
23.2. Praha -Třeťáci (2 třídy) ze ZŠ Litvínovská 500 Praha 9 postupně navštíví  chemdidlo  Posviť si citronem na duhu a seznámí se s chemií a profesí vědce (hraje Dr. K. Stejskalová, ÚFCH JH ).
25.2. Praha - Předškoláci (2 třídy) z MŠ Duha z Prahy 5 Košíře postupně navštíví  chemdidlo  Posviť si citronem na duhu a seznámí se s chemií a profesí vědce (hraje Dr. K. Stejskalová, ÚFCH JH ).
25.-27.2. Plzeň - 36. ročník plzeňského sympozia "Člověk a společnost 19. století tváří v tvář katastrofě"
26.2. Praha - žáci z několika domoškol zažijí svůj čtvrtý workshop plný experimentování v rámci výuky chemie a fyziky realizované našim popularizačním týmem PEXED z ÚFCH J. Heyrovského, dnes celý den a to na téma  Den (s) Marťanem  (I.díl:  příprava  mise).
ÚDiF jede! Báječná představení na školách:
3.2. Brno - ÚDiF na MŠ Říčany, 9.2. Strančice - ÚDiF na ZŠ Strančice, 10.2. Praha - ÚDiF na ZŠ Kbely, 16.2. Čebín - ÚDiF na ZŠ Čebín, 15.2. Karviná - ÚDiF na ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem Těrlicko, 16.2. Karviná - ÚDiF na ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím Dolní Lutyně, 17.2. Karviná - ÚDiF na ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím Horní Suchá, 18.2. Karviná - ÚDiF na Gymnáziu s polským jazykem vyučovacím Český Těšín, 19.2.  Karviná - ÚDiF na ZŠ s polským jazykem vyučovacím Karviná-Fryštát, 22.2. Frýdek Místek - ÚDiF na ZŠ a MŠ Stanisława Hadyny s polským jazykem vyučovacím Bystřice, 23.2. Frýdek Místek - ÚDiF na ZŠ a MŠ Jana Kubisze s polským jazykem vyučovacím Hnojník, 24.2. Frýdek Místek - ÚDiF na ZŠ s polským jazykem vyučovacím Ropica, Česká, Sibica, Třinec, 25.2.  Frýdek Místek - ÚDiF na ZŠ s polským jazykem vyučovacím Kosařiska, Verdyně, 26.2. Frýdek Místek - ÚDiF na ZŠ s polským jazykem vyučovacím Bukovec, Návsí, Hrádek

 

PŘEDNÁŠKY

2.2. Liberec - Science Café: Sex v době temna
4.2. Zlín - Science Café: Vzhůru do nekonečna a ještě dál!
4.2. Praha - Orientální ústav AV ČR zve na přednášku Počátky Orientálního ústavu (1922–1952) v rámci 4. ročníku cyklu „Orient zblízka“, Mgr. Adéla Jůnová Macková, Ph.D. Od 18:00 hod.  posluchárna 238 (Ústav Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Celetná 20, Praha 1 – Staré Město). Info.: Dr. Bronislav Ostřanský (ostransky@orient.cas.cz, tel. 266 052 210). Vstup volný.
9.2. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel bez kofeinu (dětské): Parní stroj včera i dnes; Radko Kynčl
9.2. Jihlava - Science Café: Jihlavské centrální náměstí – od založení do současnosti
Jindřichův Hradec - Science Café: Guinea – peklo i ráj západní Afriky
Kladno - Science Café s Markem Váchou: Co je člověk a co osoba? (rezervace nutná)
Praha - Science Café: Autonomní vozidla – kdy začnou auta jezdit sama?
11.2. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel: Tajemní Etruskové; archeolog Mgr. Martin Trefný, Ph.D.
11.2. Broumov - Science Café: Staré a nové infekční choroby: máme šanci je účinně léčit?
Budějovice - Science Café České: Řízená termojaderná fúze
17.2. Brno - Science Café: Sexualita skrytá v DNA aneb o pohlavních chromozomech
18.2. Praha - FEL ČVUT (posl. 209), Technická 2, Praha 6 Dejvice, Kalendář pilotované kosmonautiky v roce 2015, Milan Halousek, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti členem Astronomické společnosti Pardubice.
23.2. Nové Strašecí - Science Café: O vývoji televizního vysílání
25.2. Teplice - hvězdárna, Café Nobel: Island objektivy přírodovědců; Ing. Jan Andreska, Ph.D. a Dominik Andreska
25.2. Kladno - Science Café: Už nikdy sami – člověk a v něm žijící souputníci
 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

Kosmonautix - dva články denně, nově - česky komentované přímé přenosy vědecky důležitých startů raket. Na Streamu vychází každý týden Dobývání vesmíru, Kritické momenty kosmonautiky a na konci měsíce Vesmírné výzvy.
Nové vydání Badatelny Proč je nebe modré
Astronomický ústav AV ČR: Supererupce na hvězdě DG CVn
Nejbouřlivějším projevem aktivity Slunce jsou sluneční erupce, související s překotnou přestavbou magnetických polí. Není žádným tajemstvím, že projevy erupcí podobných těm slunečním jsou již desítky let registrovány i u jiných hvězd. Mnohé z těchto erupcí však svojí mohutností ty sluneční o mnoho řádů předčí. To je i případ jevů v dvojhvězdném systému DG CVn. V roce 2014 došlo v tomto systému k tzv. supererupci, jež byla zachycena rentgenovým dalekohledem na družici Swift i celou sítí pozemních optických přístrojů. To umožnilo velmi detailní analýzu a interpretaci pozorovaného chování, na níž se podíleli i pracovníci ASU: Vojtěch Šimon, Martin Jelínek a René Hudec.
Projekt Responsible Research and Innovation – třetí rok existence, bude nejintenzivnější, blíží se implementace, přidejte se. (RRI  www.rri-tools.eu) Poslední newsletter zde.

 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 

PROHLÍDKY

Do 4.3. Uherské Hradiště, Gymnázium - putovní výstava ÚFCH J. Heyrovského s názvem Příběh kapky (seznamující návštěvníka s polarografií a Jaroslavem Heyrovským,  nositelem Nobelovy ceny za chemii) doputovala (již 19.expozice !) do Uherského Hradiště.
23.2. Praha, (v 16:30), Otevření výstavy fotografií letecké akrobatky paní Radky Máchové Země nad hlavou, navazuje (od 17:30) beseda s autorkou v přednáškovém sále ústavu: Kdy a proč začala létat, proč je jí práce s nářadím bližší než třeba vyšívání, kolik času strávila ve vzduchu za těch více než 50 let létání a jaké to bylo vést 13 let formaci býků (tým leteckých akrobatů The Flying Bulls) aj. Výstava se koná v Galerii 4P v budově ÚFCH J. Heyrovského v Praze 8 a potrvá do 7. dubna 2016.
Brno – Hvězdárna: Sluneční superbouře
Unikátní vizualizace magnetických polí Slunce i Země, stejně jako útvarů na povrchu i pod povrchem naší denní hvězdy, vznikaly na těch nejvýkonnějších počítačích na světě. Brněnské planetárium je přitom v Evropě druhým, které představení Sluneční superbouře zařazuje do stálého repertoáru. „Obrazový příběh doplní naše vlastní projekce o téměř neuvěřitelných možnostech moderní techniky. Věřte mi, něco takového Brno dosud nezažilo.“ Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.
Vstříc našemu Slunci se vydáváme v únoru a březnu vždy ve středu, pátek, sobotu a neděli.

Plzeň – Techmania - Jarní prázdniny s kriminálkou
Stát se kriminálním vyšetřovatelem a odhalit pachatele zločinu mohou děti i dospělí, kteří během jarních prázdnin zamíří do plzeňské Techmanie. „Práce kriminalistů byla v loňském roce nejoblíbenějším programem v laboratořích. Hrátky s forenzní vědou navštívilo více než 1500 lidí, z nichž téměř polovina vyšetřovala v laboratoři chemie vraždu,“ vysvětluje šéf marketingu Jan Štěpán. První vyšetřování se rozeběhnou už o víkendu 30. a 31. ledna a pak každý sudý víkend. „Novinkou bude průkaz vyšetřovatele, který každý účastník získá. Do něj obdrží od vedoucího laboratoře potvrzení, že daný program absolvoval a kdo odhalí pachatele ve fyzice, biologii i chemii, může se těšit na speciální odznak,“ dodává Jan Štěpán.
Plzeň Techmania - Kriminálka však není jediným lákadlem, kvůli němuž stojí za to o jarních prázdninách do Techmania Science Center vyrazit. Jeho 3D Planetárium, jediné v Česku, láká na nový film pro nejmenší diváky, Polaris. Atraktivní jsou také expozice Budoucnost na talíři, Vzhůru dolů nebo Chemistři, návštěvníci by neměli vynechat ani oblíbené Filmohraní.
Liberec - iQ Landia - Kosmo - nová vesmírná expozice

Můžete se projet vozítkem po Marsu, vžít se do pocitů kosmonauta v přistávacím modulu Vostok 28 nebo zhlédnout pitvu mimozemšťana. Prostor je napěchovaný exponáty a každý kousek stojí za otestování. Na vlastní kůži třeba vyzkoušejte, jak kamenitý je povrch na Marsu jízdou na velmi populárním vozítku Mars Rover. Bez ochranných brýlí u nás můžete pozorovat Slunce a jeho aktivitu. Kolik váží vaši rodinní příslušníci na různých planetách, zjistíte na exponátu Vesmírná váha.
Liberec - iQ Landia - Každý má Talent!
Talent! je dalším přírůstkem do našich interaktivních expozic. Přijďte i vy zjistit, na co máte vlohy, v čem jste dobří. Jestli máte hudební sluch jako Mozart, přesnost kanonýra Jaromíra Jágra, prostorové vidění architektů nebo matematické myšlení, zjistíte ve zcela nové expozici Talent! Osm tematicky laděných stanovišť z nejrůznějších odvětví vám do detailů odhalí vaše dovednosti. V budoucnu tak na slabých stránkách můžete zapracovat, ty silné zase rozvíjet a zdokonalovat.


Foto k akcím ÚDiFu

Ostrava – Svět techniky - Program na únor 2016 je opět nabit. Téma měsíce: Thomas Alva Edison a jeho vynálezy- „…i Edison by koukal“
Také: nový exponát – Teslův transformátor, exkluzivní expozice České televize v sále Oskara Federera

A každý víkend programy např.:
VELKÝ SVĚT TECHNIKY – DOPROVODNÝ PROGRAM
6.2. (sobota) a 7.2. (neděle) Let´s go science (12:00, 14:00, 16:00, Divadlo vědy, III. Patro, všechny tři dny)
Gyroskop (po celý den, přízemí, všechny tři dny)
„…i Edison by koukal“ (po oba dny, učebna Albert)
Továrna na nápady (Dílna Galileo, II. Patro, po oba dny
Nebojme se mikrobů (učebna ISAAC, po oba dny, II. Patro
MALÝ SVĚT TECHNIKY U6 – DOPROVODNÝ PROGRAM
6.2. (sobota) Narozeniny Jules Verne (po celý den expozice), 7.2. (neděle) Narozeniny Jules Verne  (po celý den expozice), Učebna B: kreativní dílnička (celý víkend)
 
Odkazy na propagátory

     

      

  

    

        

     

    

   

 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".