Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- prosinec 2015  -

SCi-LiNE

 

Vánoce nejsou věda.

Klid, lásku a pohodu všem přejeme.

 

 
 

AKCE

3.-5.12 Brno, EKOFILM  - 41. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO FILMOVÉHO FESTIVALU O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ

Na programu festivalu není jen projekce filmů, jeho součástí je také bohatý doprovodný program. Rozhodně doporučujeme si zajít mezi projekcemi třeba na dobré jídlo, workshop nebo přednášku.

5.12. Praha, Muzejní sobota s Mikulášem na PřF UK
Při této příležitosti budou v nezvyklý sobotní termín mezi 10. – 17. hodinou otevřena fakultní muzea a sbírky. V podvečer (15 - 19 hod) se pak všichni můžeme sejít na Albertově 6, kde bude připraveno mikulášské posezení spojené s pestrým programem určeným pro děti.
7.-9.12. Praha, Škola českého jazyka a literatury pro pedagogy ZŠ a SŠ
15.12. Praha, Kulatý stůl o publikaci M. Přibáň a kol.: Česká literární nakladatelství 1949–1989
16.12. Praha, Večerní škola literatury
ÚDiF bylo 1.12. v Tišnově a dál pokračuje svým nejoriginálnějším vystoupením pro starší děti i dospělé: "Vidět zvuk, slyšet světlo."

3.12. Brno - ÚDiF na ZŠ Chalabalova
10.12. Dobruška - ÚDIF na SPŠ Dobrušce
16.12. Jedovnice - ÚDiF na SPŠ Jedovnice
17.12. Třtiny - ÚDiF na ZŠ Třtiny
18.12. Brno - ÚDiF na SPŠ chemická
21.12. Blansko - ÚDIF na Gymnáziu v Blansku
22.12. Jirkov u Chomutova - ÚDiF na ZŠ Jirkov
 

PŘEDNÁŠKY

5.12. Brno, Kosmonautix - Budoucnost americké pilotované kosmonautiky na festivalu FenixCon
8.12. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel bez kofeinu (dětské): Cesta na Mars, Milan Halousek z České kosmické kanceláře.
8.12. Jindřichův Hradec, Science Café: Oběti železné opony na Jindřichohradecku
8.12. Č. Budějovice,  Science Café: Slunovrat a archeoastronomie
8.12. Č. Budějovice, Hynek Látal: "O Rathauském stavění". Umělci, objednavatelé a styl českobudějovické radnice
8.12. totéž ve studentském kostele v ulici Karla IV. č. 22 v Českých Budějovicích
8.12. Praha, Science Café o 3D tisku
8.12. Kladno, Science Café: Nebezpečí kybernetické kriminality
9.12. Brno, Science Café: Očkování včera, dnes a zítra
10.12. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel: O paměti krajiny a cestách za ní. Archeologický atlas Čech - s představením unikátní publikace, archeologové PhDr. Martin Kuna, CSc., DSc. a Mgr. Jan Hasil.
16.12. Plzeň, Science Café: Hledáme druhou Zemi
17.12. Teplice - hvězdárna, Café Nobel: Byl Velký třesk?, astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
 
Odkazy na propagátory

     

      

  

    

        

     

    

   

 

PROHLÍDKY

Do 4. 12. Ústí nad Labem - Pokud nevěříte, že vědci dokáží slavit Vánoce originálně po „vědecku“, tak o tom se můžete přijít přesvědčit do areálu Naučného botanického parku, kde probíhá výstava Vánoce očima vědců. Výstavu doplňuje prezentace exotického ovoce, kde bude k vidění například nejsmradlavější nebo největší ovoce na světě.
5.12. Ostrava,  Svět techniky
Oba "světy", Velký svět techniky STC, i Malý svět techniky U6, chystají pro malé i velké mikulášské překvapení. 5. 12. v expozicích potkáte Mikuláše s čerty i andílky, který bude hodným dětem za básničku rozdávat malé dárečky. Sváteční atmosféru doplní molekulární vánoční kuchyně, kterou si během workshopu budete moci sami vyzkoušet, a zdánlivě nepropojitelné dáte dohromady při výrobě netradiční ozdoby. V U6 vás překvapí živé mikulášské divadlo, hrajeme ve 12, 14 a 16 h. před ponorkou.

do 6.12. Praha, Galerie Kritiků, Palác Adria, Linda Čihařová a Jana Křížová: výstava Průřezy krajinou. Inspirací obou umělkyň je krajina, její tvárnost a struktura jako přirozené životní prostředí. Čihařovou zajímají výzkumy ekologů s úvahou, jakou stopu zanechávají v přírodě zásahy člověka. Plastiky Křížové pracují s motivem vody a jejím symbolickým významem pro život člověka.

Plzeň - Techmania
Do Techmanie za korunu
Techmanie připravila pro všechny malé i velké fandy vědy a vědění skvělý vánoční dárek: roční permanentku! Její držitel bude moci přijít do expozic, kdykoli se mu zachce a neomezeně si tu hrát, experimentovat a poznávat svět. Navíc získá slevu 30 Kč na vstup na programy laboratoří, dílen a 3D Planetária. Cena dětské permanentky je 360 Kč, pro dospělého 660 Kč a rodinná vyjde na 1 680 Kč.

Vzhůru dolů
Vydejte se do hlubin země, do štol plných nerostného bohatství. Nahlédněte pod pokličku dobývání uhlí, zlata a dalších surovin. Nová expozice původem z Finska zve malé i velké návštěvníky do světa, který je pro nás důležitý a většinou zcela neznámý či opředený tajemnem a staletými pověstmi.
Od 10.12. Plzeň Techmania, Chemistři
Pět postav řeší zadané problémy. Společnou mají vášeň k chemii. Proto chtějí všem ukázat, jak je  zajímavá a důležitá pro náš každodenní život. Po prohlídce nové expozice to zjistíte i vy.
12.12. Brno – VIDA! SCIENCE SHOW
Je možné zapálit oheň kostkou ledu, zatlouct banánem hřebík, vyrobit prskavku, která hoří pod vodou? Představení se zábavnými pokusy v parku VIDA

28.12. Plzeň Techmania - předpremiéra nových filmů, které se do 3D Planetária dostanou až v roce 2016: Sen o létání, Úžasný pád, Polaris, Musica, Zabydlená Země, Pijeme vodu z komet? Přesné časy projekcí.
Liberec - Vánoční iQLANDIA: Je libo saranče v čokoládě?Liberecká iQLANDIA má v prosinci pro své návštěvníky přichystanou pořádnou vědeckou nadílku v podobě originálních workshopů, na efekty bohatou Science show či vánoční „živák“. Lidé se také mohou těšit na cukroví s hmyzáky, ekoindustriální betlém nebo na pitvu kapra. Navíc ti, kteří do města pod Ještědem zamíří, budou mít poslední šanci si užít Vánoce ve stávajícím iQparku, vůbec prvního science centra v České republice.
 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

Letos už popáté zdravější Vánoce. Díky omega 3 kaprovi z jižních Čech - výsledky projektu vědců z FROV JU
Někteří badatelé nezahálejí ani o Vánocích – a za svou pracovitost jsou občas odměněni zásadními objevy. Pojďme se podívat, co všechno si vědci nadělili pod stromeček.
 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".