Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- říjen 2015  -

SCi-LiNE

 

Pan Bělobrádek hlásil světu, že bude digitálně revoluční i u nás, tak abychom to taky nějak neprošvihli.

„Tak jsme teda šli do Atari a řekli: „Hele, máme tady takovou skvělou věcičku, udělanou z některých vašich součástek, tak co kdybyste nás finančně podpořili? Anebo vám to dáme. Chceme na tom pracovat. Plaťte nás, budeme to dělat pro vás,” a oni na to: „Ne!” Tak jsme šli do HewlettPackard a oni nám řekli, „Hele, ještě jste nedodělali ani školu.”
(Vyprávění zakladatele “Apple Computer Inc,” Steve Jobse, jak se se Stevem Wozniakem
pokoušeli získat společnosti ATARI a HP pro jejich osobní počítač, 1980.)

 

AKCE MĚSÍCE

22.10. Praha Den Technologické agentury ČR – Technická knihovna a Národní muzeum. Seminář “Současné výzvy pro inovace,“ Vernisáž „Propojený svět,“  Udělení cen TA ČR 2015.

 

DALŠÍ AKCE

6.10. Praha, dopolední workshop  týmu PEXED,  vědců a studentů z ÚFCH JH,  "Chemie není nuda" zažijí žáci 9. ročníku  ZŠ Palachova ze Žďáru n. Sázavou
7.10. Praha, celodenní workshopy pro padesátku žáků ZŠ ze Šternberka  "Chemie není nuda" realizuje  PEXED, popularizační tým vědců a studentů z ÚFCH JH
20.10. Pardubice Setkání s vědou a unikátní stavebnicí tokamaku

21.10. Brno - Science centrum VIDA! Chemické  workshopy pro studenty SŠ, program Dnes učí chemii Heyrovský, realizuje PEXED, popularizační tým vědců a studentů z ÚFCH JH. Program zde
29.10. Klášterec nad Ohří - chemické workshopy pro studenty gymnázia v Klášterci v programu Přírodovědný den realizuje PEXED, popularizační tým vědců a studentů z ÚFCH JH.
Speciálně: Akce od Úžasného divadla fyziky
Učitelé pozor! ÚDiF jde šířit své zkušenosti a experimenty mezi vás. Pokud vašimi předměty jsou fyzika, technické nebo dílenské práce, seminář je to pravé pro vás. Během čtyř vyučovacích hodin si vyrobíte čtyři výrobky, které budeme moci používat, a nebo přímo následně vyrábět s vašimi žáky. Využijeme plastových zrcadel, dálkově rozsvěcovanou LED nebo paměťových drátků.
7.10. Praha - ÚDiF pro učitele v Praze, ZŠ 2. stupeň (vhodné k výzvě č. 57 OPVK)  Více informací zde
7.10. Olomouc - ÚDiF pro mateřské školy a základní školy v Divadle na Šantovce, Olomouc. Aristoteles věřil, že vše na světě je tvořeno čtyřmi živly – ohněm, zemí, vodou a vzduchem. Dnes nám přináší nepřeberné množství fyzikálních pokusů. Vystoupení pro menší děti v Divadle na Šantovce bude stát za to!
10.10. Brno - ÚDiF zahájí MjUNI, Brno, Kino Scala
Nové mladé studenty na Masarykově univerzitě přivítá i ÚDiF. Osvěžíme oficiální zahájení dětské univerzity naším nejlepším vystoupením "Vidět zvuk, slyšet světlo".

15.10. Trutnov - ÚDiF pro učitele v Trutnově, ZŠ 1. i 2. stupeň (vhodné k výzvě č. 57 OPVK) Více informací zde
20.10. Č. Budějovice - ÚDiF pro učitele v Českých Budějovicích, ZŠ 2. stupeň (vhodné k výzvě č. 57 OPVK). Více informací o semináři zde

 

PROHLÍDKY

1.7.-31.10. Science centrum VIDA! Brno - již 17. putovní výstava ÚFCH J. Heyrovského s názvem Příběh kapky (seznamující návštěvníka s polarografií a Jaroslavem Heyrovským,  nositelem Nobelovy ceny za chemii ) je součástí akademické výstavy k 125. výročí AV ČR s názvem "Vynálezy, jež ovlivnily lidstvo".
12.10. Plzeň, Techmania – vstup pro hendikepované zdarma na průkaz ZTP.
16.10 Plzeň,  Techmania -  premiéra filmu - v 3D Planetárium Techmania se připojili k celoročnímu tématu Výživa. Nový 3D film nás vezme na výpravu za původem vody na Zemi. Zatím si můžete pustit trailer. A rovnou nabízíme dvě volné vstupenky, které můžete využít třeba na premiéru tohoto filmu. Soutěžní otázka zní: Jak je velký náš nový film Pijeme vodu z komet? Zaokrouhlujeme na gigabajty. 
Olomouc – Pevnost poznání – jak se rodila – virtuální prohlídka.
Brno Hvězdárna a planetárium - Polaris aneb vesmírná ponorka a tajemství polární noci. Malý tučňák nebo lehce popletený lední medvěd jsou hlavními hrdiny zábavně-naučného představení.  
Ostrava - VELKÝ I MALÝ SVĚT TECHNIKY – každý víkend trochu jiný program sledujte web

Např. 10 a 11.10. Velký svět techniky: Barevná show (12:00, 14:00, 16:00, Divadlo vědy, III. NP), Gyroskop (po celý den, přízemí), Dřevěné hlavolamy (celý den, balkon II. NP), Optické klamy (celý den, učebna Jan I. NP), Fyzikální pokusy (po celý den, expozice Svět vědy a objevů, přízemí), Víš, co nosíš? (12:30, 14:30, 15:30, učebna Albert, I. NP, kapacita omezena na 20 míst, rezervace workshopu před učebnou min. 15 min. předem), Zahrada otevřena po celý víkend (dle počasí, I. NP)

Malý svět techniky: 10.10. Pohádka pro nejmenší v U6 (12:00, 14:00, 16:00, plocha před ponorkou, I. NP)
11.10. Letadla a létání (plocha před ponorkou, I. NP)
Promítání 3D filmů po celý víkend (13:00, 15:00, učebna A, přízemí)

Ostrava – Svět techniky  - výběr podrobněji
Návrat do budoucnosti
Dne 21. 10. se má hrdina kultovního trháku „Návrat do budoucnosti“ přesunout do roku 2015. Zda se tomu skutečně stane, netušíme, za to velmi dobře víme, co všechno tento nezapomenutelný film správně „vyvěštil“. O víkendu 17. - 18. 10. se v poutavé přednášce dovíme, zda naše generace splnila očekávání o „vynálezech budoucnosti“. Co všechno jsme už stihli vynalézt a proč ještě stále nesvištíme vzduchem na létajícím skateboardu?
Halloween U6
Bojíte se strašidel a duchů? V Malém světě techniky je pro děti připravená tematická hra plná duchů, strašidel a čarodějnic. Přijďte se s námi společně bát.
Halloween STC
Noc oživlých vědců ve Světě Techniky! Jen v tento den animátoři převlečení za mozky povstalé z hrobů předvedou návštěvníkům záhady jejich výzkumů a strašidelným, ale zábavným způsobem oživí expozici.
 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 

PŘEDNÁŠKY

5.10. Praha - Dr. K.Stejskalová  přednese studentům 2. ročníku oboru Aplikovaná chemie ze SZŠ Alšova Praha 1 přednášku představující systém vědecké práce dnes - Přišel jsem, viděl jsem, vybádal jsem.
6.10. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel bez kofeinu  (dětské): Rys, vlk a medvěd. Velké šelmy v naší přírodě, zooložka Mgr. Tereza Mináriková
6.10. Liberec  - Science Café: Jak si posvítit na temnou hmotu
6.10. Č. Budějovice - Anna Maršíková: Vliv emigrace z Československa na současnou českou společnost
6.10. Praha - v přednáškovém sále ÚČL AV ČR, Marie Krappmann (Centrum judaistických studií FF UP) - "Švédské obležení Prahy z židovského a křesťanského pohledu: srovnání jidiš písně a české zprávy".
6.10. Praha – AV ČR, Národní 3 - Doc. Přemysl Jiruška a doc. Petr Marusič  "Epilepsie - bouře v mozku".  Pořádá FGÚ v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci". Doporučujeme rezervaci míst předem.

8.10. Ústí nad Labem - kavárna Fokus kafe, Café Nobel: Haitské vúdú a mentální zdraví, religionistka Mgr. Lenka Philippová
12.10. Praha -  Ing. Jan Přech přednese studentům 2. ročníku oboru Aplikovaná chemie ze SZŠ Alšova Praha 1 přednášku na téma katalýzy a jejího průmyslového využití.
13.10. Jihlava - Science Café: Modely budoucích potřeb vody
13.10. Jindřichův Hradec - Science Café: Za kaloni do jihozápadního Íránu
13.10. České Budějovice - Science Café: Centrum polární ekologie Jihočeské univerzity a polární stanice na Svalbardu
13.10. Praha - Science Café: Biologie lásky (nutná REZERVACE)
13.10. Č. Budějovice - Robert Tropek: Temná strana ochrany přírody - biodiverzita (post)industriálních stanovišť
13.10. Praha Den s českým strukturalismem
14.10. Praha - Přednášku Jaroslav Heyrovský bádající, objevující (přednáší Dr. K.Stejskalová) si přijdou v rámci exkurzního dne 2.stupně poslechnout  žáci ZŠ Litvínovská 500, kteří si toto téma zvolili v rámci okruhu Osobnosti.
15.10. Teplice - hvězdárna, Café Nobel : Naši savci na počátku 21. století, zoolog RNDr. Miloš Anděra, CSc.
15.10. Zlín - Science Café: Detektivem v říši bezobratlých
20.10. Kladno -  Science Café: AIDS, SARS, MERS, Ebola – přežijeme nové infekce?
20.10. Č. Budějovice - Michal Kaplánek: Odvaha - odmítání vojenské služby v průběhu druhé světové války
21.10. Brno  - Science Café: #prsakoule aneb sahejme si na ně správně
21.10. Plzeň - Science Café: Detektivem v říši bezobratlých
22.10. Ústí nad Labem - Literární kavárna Fokus v kampusu Univerzity J.E.Purkyně, Café  Nobel: Učit (se) příběhem. Didaktická krása Komenského Labyrintu, komeniolog PhDr. Jan Hábl, Ph.D.
27.10. Č. Budějovice - Radek Šíma: Klíšťata - jak velké představují riziko?
29.10. Zlín - Science Café: Chemtrails
Doporučujeme zvlášť: Biologické centrum AV ČR a Jihočeská univerzita zahajují v říjnu pátý přednáškový cyklus "Akademické půlhodinky"
 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

Proč dělá vědu 9 mladých vědců z ÚFCH J. Heyrovského se dozvíte ze snímku od společnosti Cittadella s názvem Homo Scientist jr. 
Brno - Fyzikální KrTeK - Kreativně technický kroužek v Brně
Přihlašte své děti na našeho Fyzikálního KrTKa! Kreativně Technický kroužek plný fyziky, pájení, vrtání, pilování, lepení - prostě vyrábění fyzikálních hraček. Proč? Protože je to bude bavit! A hlavně, protože je to naučí praktickým věcem do života a podnítí v nich touhu přemýšlet. KrTKa pro vás povede *ÚDiF ve spolupráci** s Masarykovou univerzitou* v Brně a týká se dětí 6.-9. třídy. Začínáme 5.10. a 6.10. Více info na mailu vystoupeni@udif.cz.

Trochu dopředu, ale aby neuniklo:
9.11. Brno - Český Fulldome Festival Brno 2015
V České republice v posledních dvou letech vzniklo sedm digitálních planetárií –  dosáhla už tzv. fulldome projekce, při níž se obraz promítá na obří polokouli, svých hranic? Má dostatečný potenciál pro propagaci moderní vědy? Odpověď na tyto otázky budeme hledat v pondělí 9. listopadu 2015 od 13 do 19 hodin, kdy se na Hvězdárně a planetáriu Brno uskuteční Český Fulldome Festival Brno 2015.
 
Odkazy na propagátory

     

      

  

    

        

     

    

   

 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".