Pokud se Vám tento průvodce nezobrazuje správně, klikněte sem.


Archiv / přihlášení


Poslat známému

 
KDY A KAM ZA VĚDOU A VÝZKUMEM
 
- květen 2015  -

SCi-LiNE

 

„Návrh je třeba zamítnout především proto, že žádná lampa bez knotu nemůže samozřejmě hořet.”
(Z posudku projektu plynového osvětlení, podaného Philipem Lebonem francouzské Akademii věd, 1797.)
 

 

NEJVĚTŠÍ AKCE V KVĚTNU

Veletrh vědy

Uniklo vám AFO? Největší akce, která byla v dubnu.
AFO - Academia Film Olomouc – mezinárodní festival populárně vědeckých filmů. Letos jej navštívilo 5 800 diváků. Chtěli bychom, aby to bylo 58 000 a aby 580 000 lidí vidělo aspoň některé filmy, které tam byly. Budeme se snažit pomoci, tak příští rok…
 

AKCE

11.5. Brno, ÚDiF na Střední škole uměleckých řemesel předvede žákům, jak míchá barevnou paletu světel fyzika. Vystoupení podpoří svou přednáškou o barevných prostorech doktor Petr Jedlička z Akademie věd ČR.
12.5. Praha, workshop FCH úloh vědců ÚFCH J. Heyrovského  na téma  Přírodní látky (důkazy, vlastnosti)   pro žáky 1. ročníků BiGy Žďár n. Sázavou.
14.5. Dolní Břežany, vystoupení a stánky s experimenty nejen Divadla fyziky ÚDiF budou ke shlédnutí na Dolnobřežanském vědeckém jarmarku. Přesvědčte se, že život je věda!
Muzejní noc15.5. Liberec iQLANDIA, 18.00 - 24.00 hod. Muzejní noc pod Ještědem aneb večer plný experimentů
Jedenáctá Muzejní noc a přesto premiérová -  poprvé se totiž iQLANDIA přesune do ohniště dění, k Severočeskému  muzeu a Oblastní galerii - Lázně. Liberec bude celou sérii muzejních nocí zahajovat - o důvod víc, proč si sobotní spánek trochu zkrátit ...
Každý víkend ve 14:00 a 15:00, Liberec,  iQLANDIA
Nový workshop - Lítám, lítáš, lítáme
Přijďte se do laboratoří seznámit se základními fyzikálními principy létání a vyrobte si z papíru rozličné létající stroje.
16.5. Praha, Přírodovědci.cz – Skryté příběhy rostlin
Živá příroda je velká kniha, ve které každý organismus vypráví svůj jedinečný příběh. Dozvíte se, jak v této knize číst.
16.5. Brno - ÚDiF na Muzejní noci v Brně vystoupí ve VIDA! Science centru jako host na Muzejní noci. Ke shlédnutí bude naše nejatraktivnější  vystoupení "Vidět zvuk, slyšet světlo".


Foto: ÚDiF

16.5. Brno, ÚDiF na ukončení MjUNI - Velkou událostí pro malé žáčky Masarykovy univerzity bude její ukončení a předávání diplomů. Aby děti měly po ukončení školy i vzletný start dále, připravil si pro ně ÚDiF vystoupení o létání.
21.-23.5. Praha - VELETRH VĚDY - PVA EXPO PRAHA v Letňanech
Mobilní planetárium, molekulární bar, astronomický dalekohled, show 3D paleontologie, interaktivní exponáty, vědeckou kriminální detektivku a spoustu stánků se zajímavým obsahem.
Účastníci: Akademie věd ČR, CERN, Úžasné divadlo fyziky, Techmania, VIDA!, Přírodovědci.cz, Evropská jižní observatoř, univerzity a další.
22.5. Praha - Veletrh vědy  - Společně s dalšími aktéry vytvoří ÚDiF v Praze největší vědecký park v Čechách. Přijďte si prolézt Lazer maze a podívat se na vystoupení tak trochu v jiném světle.


Foto: ÚDiF

23.-24.5. Miláno, Expo  - vystoupení ÚDiFu  před vstupem do Českého pavilonu
30.-31.5. Krkonoše – Přírodovědci.cz - Exkurze Po stopách krkonošských ledovců – pojeďte s námi do nejvyšších českých hor.
 
Odkazy na propagátory

     

       

  

    

        

     

    

   

 

PŘEDNÁŠKY

5.5. Č. Budějovice, Biologické centrum AV ČR - Karel Petrzik: Jak by vypadal svět bez virů?
Viry jsou chápány jako veskrze škodlivá agens způsobující onemocnění všech vyšších organismů. Ale jak je to s viry u divokých, vzácných, neobvyklých nebo ekonomicky nedůležitých živočichů a rostlin?
12.5. Č. Budějovice, Biologické centrum AV ČR - Ondřej Chvojka: Poklady netvoří jen peníze nebo cihly ze zlata aneb pravěké depoty z jižních Čech.
Co jsou to poklady a proč je lidé v minulosti ukrývali do země? Chránili si tím svůj majetek nebo se uložené cennosti neměly již nikdy dostat do živé kultury?
12.5. Jihlava - Science Café: „Osvícený“ spánek, don Quijote a skřivánci a sovy
12.5. Jindřichův Hradec - Science Café: Vodní brouci v našich vodách
12.5. České Budějovice - Science Café: Teorie her
12.5. Praha - Science Café: Od mozku k člověku aneb současný obraz neurochirurgie a neuropsychologie
14.5. Pardubice, přednáška  K. Stejskalové  Jaroslav Heyrovský bádající, objevující  na VIII. ročníku Dne vědců pořádaném Gymnáziem Mozartova 449, Pardubice.
14.5. Ústí nad Labem - Fokus kafe, (Café Nobel), doc. Petr Klusoň: Příběh černého zrna – Od epidemií k lékařskému využití námelových alkaloidů.
14.5. Kladno - Science Café: Divoká příroda dvojměstí Kladno-Praha
19.5. Č. Budějovice, Biologické centrum AV ČR - Josef Matěna: Rybníky a jejich funkce v naší krajině
20.5. Plzeň - Science Café: Moderní a tradiční lingvistické metody - sbližování humanitních a exaktních disciplín?
21.5. Teplice - hvězdárna, (Café Nobel), dr. Jiří Sádlo: Severočeskou postpřírodou.
26.5. Č. Budějovice, Biologické centrum AV ČR - Jakub Sirovátka: "Tvé oči". Filosofické zamyšlení nad lidským pohledem, Stará pravda říká, že oči jsou oknem do duše.
26.5. Nové Strašecí - Science Café: O výzkumu v oblasti výslovnosti cizích slov a vlastních jmen
 

PROHLÍDKY

do 15.5. Pardubice, putovní výstava ÚFCH J. Heyrovského s názvem Příběh kapky. Expozice  instalovaná v budově Gymnázia Mozartova Pardubice seznamuje návštěvníka s Jaroslavem Heyrovským,  nositelem Nobelovy ceny za chemii (1959),  a s polarografií.
Brno, v květnu na rande do VIDA!
Nechte si zamotat hlavu v rotující místnosti, vyznejte si lásku v obřím srdci a přesvědčte se, že společně přemůžete i divoké přírodní živly. Každý všední den v květnu se VIDA! stává ideálním útočištěm pro všechny dvojice. Proč? Protože máj je lásky čas, stačí na pokladně VIDA! společně vyslovit heslo DVA JAKO JEDEN a zaplatíte jen jednu vstupenku, druhou dostane zdarma, od nás, z lásky.
Ostrava, Svět techniky
Rok 2015 byl vyhlášen rokem průmyslu a technického vzdělávání.
V Malém světě techniky U6 se propojí tradice s přítomností a budoucností vědních oborů. Můžete se těšit na komentovanou prohlídku s pamětníky provozu a v jedné z učeben otevře téma o robotech. Přijdete na kloub tomu, jak fungují a sami je zkusíte rozhýbat ve fotbalovém zápase robotů z Lega.
Velký svět techniky vás osvítí novinkami. Druhé téma roku 2015 je světlo!  Proto i vy v nové science show můžete zahořet pro vědu. V expozici pak objevíte taje elektřiny nejen s Van de Graaffovým generátorem. Dveře se otevřou do výukových prostor, kde se věnujeme žáčkům i studentům z celé republiky. K vyzkoušení budou mikroskopy, ukážeme vám dílny i učebny.
A další novinky expozic: Rozšířená realita, Let´s go science – Plameny vědy, Elektrizující věda, Mikroskopování biologického materiálu ze zahrady...
 

ČLÁNKY, POŘADY, AKTUALITY

Od 4.5. pořádá AV ČR Jarní exkurze do světa vědy otevření ústavů AV ČR lidem.
Úžasný letní tábor plný pokusů, bádání od nadšenců z ÚDiFu i plný zážitkových her jako koření od Instruktorů Brno – pro 6.-9. ročník  ZŠ., termín: 25.7.-8.1.2015. Přihlašovat se je možné na adrese: http://ulet.astronomie.cz/prihlaska/


Foto: ÚDiF

Letní příměstské tábory VIDA (Brno) – každý den vám vrátí vaše dítě prý ještě chytřejší!
Brno, před týdnem byla zahájena plavební sezóna 2015 a přinesla s sebou skvělou novinku – VIDA! POJÍZDNOU VSTUPENKU, se kterou můžete za zvýhodněnou cenu zažít hned dva nezapomenutelné zážitky: 1. Navštívit zábavní vědecký park VIDA! 2. Užít si plavbu lodí po Brněnské přehradě na trase Bystrc -> Hrad Veveří a zpět
Doporučujeme projet archív HydeParku – Civilizace, duben byl plodný, najdete mnoho dobrého z AFO a další.
Z Newsletter Věda MUNI
* Že to děti přehání s počítači, říká každá nová generace
* Ve vědecké show si diváky nejvíc získala studentka biochemie
* Badatelna – 15. díl: Jak funguje baterie
 
Partneři

Gama Rádio  regionalnitelevize.cz    SQS

 

SCi-LiNEKontakt:
redakce@sci-line.cz, tel. +420 606 613 938, www.sci-line.cz

Nepřejete-li si dostávat tento newsletter, klikněte sem nebo odpovězte na tento e-mail a do předmětu zadejte "NE".