Biotech
facebooktwittertwitter

Česká biotechnologie Hydal sklízí světové úspěchy, co to stálo a co to přinese.

 

Čeští chemici vyřešili problém, co s použitým fritovacím olejem a biotechnologie z českých laboratoří dobývá svět. Vývoj trval 11 let a stál asi 100 mil. Kč, přes 15 mil. Kč dal stát prostřednictvím Technologické agentury ČR, zbytek investovala Nafigate Corporation, spoluautor řešení. O technologii, která přeměňuje použitý fritovací olej na bioplast PHA, jenž nezatěžuje životní prostředí, je nově zájem ve Spojených státech. I kvůli tamní vysoké spotřebě fritovacího oleje. Technologie, kterou vytvořila společnost Nafigate Corporation, má hodnotu jedné miliardy amerických dolarů, tedy asi 24 miliard korun. Celý článek ČRo je zde.

PHA je plast - polyhydroxyalkanoát, který je jako jeden z mála bioplastů biodegradibilní za normálních podmínek. Navíc má dobré vlastnosti velmi podobné polypropylenu, který hodně využíváme a mohl by ho nahradit. PHA vytváří některé bakterie zcela přirozeně, takže je to skutečně přírodní produkt. Jen záleží teď na nás, jestli jsme schopni fritovací olej inteligentně sbírat. :-)

V současnosti ve světě existují desítky výrobců biopolymeru PHA, kteří si pro svoje technologie vyvinuli nové výrobní postupy a k výrobě biopolymeru využívají především suroviny z potravinového řetězce /cukr, kukuřice/ nebo suroviny vyžadující půdu /řepka olejná či jiné typy biomasy/. Hydal je první a jediná biotechnologie na světě, která využívá odpad k průmyslové výrobě biopolymeru.

Více o PHA z Gate2biotech zde. 

Článek v magazínu TA ČR - TA Di

A proč je tam ten pták? Stal se symbolem nových technologií na EXPO 2015 v Miláně. Je to plastika Lukáše Rittsteina, znázorňující z poloviny ptáka a z poloviny auto a přímo s technologií HYDAL nemá nic společného. Ale s firmou Nafigate už ano - v české expozici na EXPO 2015 si návštěvníci mohli smočit nohy v mělkém bazénku v pitné vodě, kterou právě tento „autopták“ za pomoci nanovláken po celý den čistil a také ji pak velice jemně rozstřikoval. Tvůrcem této inovativní technologie, jež by mohla posloužit i pro čištění vody v zemích třetího světa, je právě společnost Nafigate Corporation, která tvorbu tohoto umělecko-technického díla financovala. A tak nějak autopták roztáhl křídlo i nad technologií Hydal. 

 

 

 

Pin It