Biotech
facebooktwittertwitter

Česká republika upevnila svou velmocenskou pozici v pěstování máku.

Aby bylo hned na začátku jasno - hladina opiátu v jednotlivých odrůdách značně kolísá a Česká republika je světovou velmocí v pěstování potravinářského máku.

 

V produkci modrosemenného máku pro potravinářské využití (tvoří 60 procent celosvětové produkce) jsme dokonce jednoznačně světovou špičkou. Tuzemští výzkumníci navíc nedávno dokončili s finanční podporou Technologické agentury ČR (TAČR) projekt, který toto postavení výrazně upevní.

 „V minulém roce jsme díky metodice vytvořené v projektu stanovili a uskutečnili čtyřicet sedm kombinací rodičovských odrůd. Letos plánujeme podobný rozsah. Došlo ke značnému zefektivnění šlechtitelského procesu a eliminaci neperspektivních kombinací,“ uvedl Viktor Vrbovský ze společnosti Oseva Pro, s.r.o. s tím, že právě podpora Technologické agentury ČR byla v projektu klíčová. „Motivační účinek ze strany TA ČR byl rozhodující. Bez poskytnuté podpory bychom nedokázali aplikovat nové metody v dostačeném a efektivním rozsahu,“ dodal Vrbovský.  

 

Btw.: Opium a jeho kouření je již dávnou minulostí (několik desetiletí) nicméně konzervativní legislativy jako třeba v USA mají stále mák zařazen do patřičných kategorií, prostě třeba heroin a kodein jsou deriváty opia, takže v USA si velké množství máku jen tak nekoupíte.

Celý článek zde

Foto: Oseva Pro, s.r.o.

 

 

Pin It