Díky novému, unikátně konfigurovanému mikroskopu QUANTA 650 FEG vzniklo v Evropě ojedinělé pracoviště.
V brněnském Ústavu přístrojové techniky Akademie věd byla na konci minulého roku slavnostně otevřena laboratoř vysokorozlišovací environmentální rastrovací elektronové mikroskopie.
"Přístroj posouvá dosavadní hranice pozorování obtížně zobrazitelných vzorků. "Je možné například sledovat kapsli s lékem a její rozklad přímo v mikroskopu – tedy bude možno pozorovat „živě“ chemickou reakci, jak kapsle s účinnou látkou selektivně působí v místě nemocných buněk rakovinového nádoru,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Vilém Neděla.
Vznik laboratoře, podpořené Akademií věd ČR v rámci Strategie AV21, má za cíl navázat mezioborová partnerství doma i v zahraničí, stejně jako posílit spolupráci s aplikovanou sférou a posouvat kupředu základní výzkum v této oblasti.
Mikroskop je vybaven speciálním detektorem, který umožňuje pozorovat obsah nanočástic nebo živých buněk, například řas, v tekutinách, což bylo do této chvíle pro českou elektronovou mikroskopii dosud nemožné.
„Jedná se o komplikovaný obor, kterému se u nás nikdo jiný nevěnuje. Nejde nám jen o pozorování, ale také o analýzy, modifikace či studium reakcí vzorků na vnější podněty přímo v mikroskopu,“ vysvětluje Neděla s tím, že technologie má velký potenciál pro biologii, farmacii, chemii, automobilový i polovodičový průmysl. Přímo v mikroskopu lze změřit, opravit, nebo rovnou postavit například integrovaný obvod.
Foto: ÚPT a Sci-line