Aktivity
facebooktwittertwitter

Z pořadu: „Myslíte si, že D. Trump poškodí planetu?“ „Ano. On má na každý problém minimálně tři názory, které jsou diametrálně odlišné.“

Celý pořad zde.

Český vědec vyvíjí levnější solární panely, za výzkum získal cenu

Kdyby všechny střechy v Německu vyráběly energii ze slunečního záření, pokryly by 80 procent veškeré spotřeby elektřiny v zemi, vzpomněl si na zajímavý údaj chemik Josef Michl, který byl hostem pořadu Interview ČT. Nejcitovanější český vědec považuje solární energii za velmi perspektivní. Sám se věnuje vývoji materiálu, který by zvýšil efektivitu solárních panelů. Úkolem vědců je podle něj přesvědčit veřejnost a politiky, že bez vědy lidstvo nemůže čelit zásadním problémům. Ne vždy se jim to daří.

Singletové štěpení

Michl aktuálně pracuje na materiálu, který by zvýšil účinnost solárních panelů. „Když je v obvyklých materiálech pohlcen foton, tak se způsobí rozdělení nábojů v látce. Vznikne kladná díra a negativní elektron. Ty se potom rozdělí, jedny jdou na jednu elektrodu, druhé jdou na druhou elektrodu. Vyrábíte si tak potenciálový rozdíl a máte zdroj elektrického napětí i proudu,“ popsal.

„Singletové štěpení by v podobném, ale speciálně vybraném materiálu mělo způsobit, že z jednoho fotonu vzniknou při rozdělení dvě pozitivní díry a dva negativní elektrony. Přitom by to nemělo být znatelně dražší,“ přiblížil svůj záměr chemik.

Výsledkem je dvojnásobný proud, ovšem zároveň také poloviční napětí. Na materiál pro singletové štěpení se proto přidá vrstva obyčejného materiálu. „To by chytalo sluneční záření, které jinak projde a vůbec se nezužitkuje,“ dovysvětlil. „Ukazuje se, že s teoretickou účinností můžete jít z jedné třetiny až na jednu polovinu,“ vyčíslil.

K uplatnění principu singletového štěpení stále chybí vhodný materiál. Ty látky, v nichž lze účinně provádět, nejsou praktické. „Na světle a na vzduchu se vám za chvíli zmrší, abych to řekl lidově,“ sdělil chemik.

 

Pin It