MŮŽEME LÉČIT ZEVNITŘ - důmyslné dodávání léků
Můžeme vzít lék, vložit jej do těla a poslat přímo k buňkám nemocného orgánu, nebo můžeme poslat výzkumníky do těla, aby nám oznámili, kde se nemocné buňky nacházejí, nebo můžeme poslat přímo k nemocným buňkám nanočástice, které je mohou zlikvidovat třeba intenzivním zahřátím.
Nosiče léků umožňují prodlouženou cirkulaci účinných látek v krevním řečišti a mohou se aktivovat v těle až v místě, kde je to třeba. Tím se vyloučí negativní působení na trávicí trakt a léčivo se dostává přímo na místo působení. Nanovlákna s velký měrným povrchem jsou vynikajícími nositeli léčiv a mohou dopravovat antibiotika, vitamíny, imunosupresiva nebo dokonce růstové faktory.
Můžeme využít i koaxiální nanovlákna se strukturou jádro – plášť a vytvořit tak velice účinný systém pro řízené uvolňování léčiva.
Zachraňme tkáň
Tkáňové inženýrství obor pro vývoj biologických náhrad, které mají za úkol obnovit či zlepšit funkci tkáně nebo celého orgánu. Jedním z nejdůležitějších předpokladů je, aby se struktura nosiče a funkční vlastnosti co nejvíce podobaly přirozené mezibuněčné hmotě. Pro výrobu buněčných nosičů se osvědčila nanovlákna. Přípravou vhodného scaffoldu (lešení, mřížky) k vytvoření funkčního brzlíkového organoidu, který by mohl významně posílit obranný systém u imunokompromitovaných pacientů, se zabývá tým vědců z Nanopharmy v rámci výzkumného projektu ThymiStem.
Nanopharma nabízí nanovlákenné struktury pro specifické potřeby výzkumu i průmyslu a intenzivně se podílí na vývoji unikátních zdravotnických prostředků na bázi nanotechnologií.
Kromě toho se Nanopharma zaměřuje i na technické obory jako je potravinářství, textil, kosmetika
a obalové materiály a úspěšně spolupracuje na vývoji inovativních řešení s předními evropskými firmami.